W życiu prawie każdej matki przychodzi czas na podjęcie decyzji powrotu do pracy. Zazwyczaj nie jest ona łatwa, bo pociąga za sobą kolejne, często jeszcze trudniejsze, decyzje, a mianowicie z kim zostawić dziecko. Żłobek, niania, babcia, czy może jakaś inna opcja?
Wybór niestety nie jest zbyt bogaty, a na dodatek każdy wariant ma swoje wady i zalety. Idealne rozwiązanie nie istnieje. Może oprócz jednego – pozostanie matki w domu, bo kto jak kto, ale ona zajmie się dzieckiem najlepiej. Czasami jednak z różnych względów nie jest to możliwe. A czasami po prostu nadchodzi chwila, kiedy czujemy, że to najwyższy czas, aby częściowo wypuścić dziecko spod swoich skrzydeł.
Gdy przyjdzie więc odpowiedni moment, trzeba wziąć długopis i kartkę do ręki, i rozważyć wszystkie plusy i minusy. Pomoże to nam zadecydować, która z dostępnych opcji jest najlepsza dla naszego dziecka, jak i dla nas.
ŻŁOBEK / PRZEDSZKOLE
Zalety:
- Nauka samodzielności
W żłobku nie ma pod ręką ani mamy ani babci, która podsunie pod nos picie i wyręczy, czy też wesprze we wszystkich codziennych czynnościach. Owszem, „ciocie” zazwyczaj są bardzo pomocne, ale prawda jest taka, że mają sporą gromadkę dzieci do ogarnięcia. Za co osobiście, szczerze je podziwiam. Maluch więc w wielu przypadkach musi poradzić sobie samodzielnie. Znacznie szybciej nabywa umiejętności samodzielnego jedzenia, ubierania się, mycia, korzystania z toalety. Co więcej, uczy się walczyć o swoje.
- Nauka cierpliwości
Jak to w grupie bywa, nie można mieć wszystkiego od razu i zawsze być pierwszym. Czasami trzeba poczekać na swoja kolejkę do toalety (chociaż w tym wieku, nie jest to łatwe, a czasami wręcz niemożliwe), na zabawkę, swoją porcję jedzenia, pomoc „cioci’, czy przytulenie.
- Kontakt z innymi dziećmi
To coś czego żaden rodzic, babcia, czy niania nie jest w stanie zapewnić. Owszem, zawsze można wyjść na plac zabaw, spotkać się z „dzieciatym” koleżankami, czy uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach, ale to nie to samo co stały kontakt z cała grupą dzieci, bez mam za plecami, które w razie potrzeby, rozwiążą każdy konflikt.
W ten sposób dziecko uczy się obcować z rówieśnikami, współpracować (o ile można to nazwać współpracą), dzielić się. Poza tym, w życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, że jest spragnione kontaktu z innymi dziećmi.
- Różnorodność zajęć
Żłobki i przedszkola oferują cały wachlarz ciekawych atrakcji, dzięki czemu dzieciom nigdy się nie nudzi, a po za tym zdobywają ogromną ilość wiedzy, doświadczenia i umiejętności. Biorą udział w różnych grupowych zajęciach, przedstawieniach, konkursach i imprezach.
- Koszty
Wybór państwowego żłobka, czy też przedszkola to ogromna oszczędność pieniędzy. Nie musisz oddawać całej swojej pensji, a na dodatek, oszczędzasz na jedzeniu i zabawkach. Nie wspominając o mniejszym zużyciu wody, czy prądu w domu.
Wady:
- Chorowanie
Maluch przynosi ze żłobka nie tylko piękne prace plastyczne, dobre i złe nawyki, ale także cały szereg infekcji. Początki zazwyczaj wyglądają tak: tydzień (w porywach do dwóch) w żłobku, dwa tygodnie w domu. Potem sytuacja trochę się poprawia, jednak gdy w żłobku pojawi się ospa, szkarlatyna, czy grypa jelitowka, rzadko które dziecko potrafi się jej oprzeć. Zapewne zdarzają się wyjątki – super odporne dzieci, jednak mnie nie było dane jeszcze takich poznać.
Wraz z chorobami ponownie pojawia się problem opieki nad dzieckiem.
- Trudne początki
Niektóre dzieci adaptują się szybciej, drugie wolniej. Niestety, zazwyczaj początki bywają bardzo trudne. Pójście to żłobka to ogromne przeżycie nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców, którzy muszą oddać swoje dziecko pod opiekę obcym ludziom, a co więcej w obcym otoczeniu, na które mają znikomy wpływ.
- Koszty
Przy wyborze prywatnego żłobka, czy przedszkola, koszty niestety są trochę wyższe, ale na pewno nie przekraczają kosztów niani. W przypadku przedszkola, a szczególnie starszych grup, dochodzą jeszcze koszty dodatkowych zajęć oraz wycieczek.
- Dojazdy
Żłobek czy przedszkole zawsze wiąże się z wyjściem z domu. Bez względu na pogodę, czy nastrój dziecka musimy je wyszykować i wyjść, co czasami zajmuje nam znacznie więcej czasu, niż zaplanowaliśmy. Na dodatek, nie każdy ma to szczęście posiadania żłobka, czy przedszkola w pobliżu domu. Czasami dojazd zajmuje nam sporo czasu, co z kolei wiąże się z wcześniejszymi pobudkami, a rzadko który maluch je lubi.
NIANIA:
Zalety:
- Indywidualne podejście
Niania ma tylko jedno dziecko pod opieką, więc może się do niego dostosować i poświęcić mu cały swój czas. Łatwiej jest jej znosić gorsze nastroje malucha, czy spełniać jego zachcianki, niż opiekunce w żłobku, która ma całą gromadę dzieci do ogarnięcia. Poza tym niania przytuli kiedy trzeba, nakarmi, a także wymyśli ciekawe zajęcia.
- Płacimy, więc oczekujemy
Niania zajmuje się dzieckiem na naszych zasadach. To jest jej praca, a my jesteśmy pracodawcami. Dlatego też możemy przedstawić jej swoje oczekiwania, zwrócić uwagę, jeśli coś nam się nie podoba, a jeśli jesteśmy niezadowoleni zawsze możemy poszukać kogoś innego. Mamy prawo wybrać osobę, która będzie odpowiadała zarówno nam, jak i, dziecku.
- Znany grunt
Niania zazwyczaj przychodzi do nas do domu. Dzięki czemu, dziecko spędza czas w otoczeniu, które dobrze zna i gdzie czuje się bezpiecznie.
- Wygoda
Domowa opieka wiąże się nie tylko z poczuciem bezpieczeństwa, ale również wygodą rodziców i dziecka, które nie musi zrywać się z łóżka bladym świtem i wychodzić z domu bez względu na to czy świeci słońce, czy leje deszcz.
Wady:
- Trudny wybór
Znalezienie kogoś odpowiedniego, komu możemy zaufać i powierzyć własne dziecko nie jest łatwą sprawą. Co więcej, czasami może się okazać, że nasz wybór był zły i będziemy zmuszeni do dalszych poszukiwań odpowiedniej osoby.
- Koszty
Niania jest dosyć kosztowną opcją. Nie dosyć, że musimy jej płacić za opiekę nad dzieckiem, często niemałe pieniądze, to jeszcze na dodatek, dochodzą nam koszty za jedzenia i korzystanie z gospodarstwa domowego.
- Obowiązki domowe
Najczęściej do obowiązków niani należy tylko opieka nad dzieckiem. Natomiast, przygotowaniem posiłków, i sprzątaniem, którego przy urzędowaniu dziecka w domu jest dosyć sporo, musimy zająć się my.
- Obca osoba w domu
Nie każdy z nas lubi, gdy po jego domu krząta się obca osoba i to na dodatek pod naszą nieobecność. Korzysta z naszych rzeczy, a czasami zagląda w każdy prywatny kąt.
- Przywiązanie
Dzieci bardzo szybko przywiązują się do osoby, która się nimi opiekuje. Z jednej strony to ogromny plus, bo dzięki temu czują się bezpiecznie. Niestety, wiąże się to również z ogromnym smutkiem, gdy niania postanowi odejść, a my musimy szukać kogoś innego na jej miejsce.
BABCIA:
Zalety:
- Zaufanie
Babcia kocha nasze dziecko równie mocno jak my, dzięki czemu mamy 100% pewność, że nie wyrządzi mu krzywdy i będzie je traktowała jak najlepiej potrafi.
- Dyspozycyjność
Zazwyczaj nie ma żadnego problemu, gdy musimy dłużej zostać w pracy, czy wyskoczyć na zakupy lub spotkanie z przyjaciółką. Babcia zawsze z chęcią zostanie z wnuczkami.
- Koszty
Babcia jest zazwyczaj darmową formą opieki. Jedyne koszty jakie ponosimy to jedzenie i korzystanie z gospodarstwa domowego.
- All inclusive
Bardzo często babcia to taka magiczna „instytucja”, która nie tylko zajmie się dzieckiem, ale również posprząta, ugotuje, poprasuje, podleje kwiatki i zrobi pranie.
Wady:
- Rozpieszcza
Jak wiadomo, babcia chce dla dziecka jak najlepiej, więc spełnia wszystkie jego zachcianki, nawet te, na które rodzice nie pozwalają. Tak to już bywa, że wnukom pozwala się zazwyczaj na wiele więcej, niż swoim dzieciom. Zasada jest taka: rodzice są od wychowywania, a dziadkowie od rozpieszczania.
- Ma własne zdanie
Różnica pokoleń często wiąże się z niezgodnością poglądów. Babcie mają często swoje własne zdanie na temat wychowywania dzieci, a co gorsza, za wszelką cenę chcą je przeforsować, co nierzadko prowadzi do kłótni i konfliktów. Trudno jest im zrozumieć, że one miały już swoją szansę na wychowanie dzieci, a teraz powinny uszanować zdanie swoich dzieci, nawet jeśli się z nim nie zgadzają.
- Wiek i zdrowie
Nie każda babcia ma wystarczającą ilość energii i siły, aby zająć się małym dzieckiem. Szczególnie takim, którego nie można nawet na chwilę spuścić z oka, czy za którym trzeba biegać niczym Szewińska.
- Odległość i obowiązki
Niestety, czasami ze względu na odległość lub inne obowiązki, gdy na przykład, babcia jest nadal aktywna zawodowo, nie ma możliwości, aby regularnie zajmowała się wnukami. Wtedy pozostają nam tylko do wyboru dwa poprzednie rozwiązania.
A Wy którą opcję wybraliście? I jak się u Was sprawdziła?



