Rozejście spojenia łonowego – przykra dolegliwość ciążowa

Co to jest rozejście spojenia łonowego?
 
Rozejście spojenia łonowego występuje podobno raz na 800 przypadków, ale położne z 25 letnim doświadczeniem stwierdziły, że jeszcze nigdy nie spotkały kobiety z takimi dolegliwościami, więc wydaje mi się, że może występować nawet rzadziej.
Do rozejścia spojenia łonowego może dojść przed porodem, jak i w jego trakcie.
Można wyróżnić dwa rodzaje rozejścia spojenia łonowego: fizjologiczne (do 10 mm) i patologiczne (powyżej 10 mm).
Rozejście spojenia łonowego jest skutkiem nadmiernego wydzielania się hormonów ciążowych, co powoduje rozluźnienie więzadeł kości w obrębie miednicy. Rozluźnione więzadła nie są w stanie utrzymać kości, co powoduje tarcie między nimi, a co za tym idzie, ból.
Rozejście spojenia łonowego diagnozuje się palpacyjnie lub za pomocą USG ortopedycznego. Po porodzie można również wykonać zdjęcie RTG, co pozwala określić wielkość rozejścia.
Głównym objawem jest ból spojenia łonowego, szczególnie przy jego nacisku, poruszaniu się, wstawaniu, zmianie pozycji podczas leżenia, czy podnoszeniu ciężkich rzeczy. Ból może pojawić się również w stawach krzyżowo-biodrowych. W moim przypadku bolesność była głównie odczuwalna w udach i kości krzyżowej, okolice spojenia łonowego były bolesne tylko podczas ucisku.

 

Jeśli chodzi o leczenie, większość źródeł sugeruje, że należy prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać wysiłku fizycznego. Według mnie nie można tego nazwać leczeniem, ale raczej przynoszeniem ulgi w bólu. Istnieją różne pasy stabilizujące miednicę, ale nie wiem, czy są skuteczne. Mój rehabilitant obkleił mi miednicę taśmami dla sportowców, tzw. metoda kinesiotaping. Nie wiem, czy to rzeczywiście zmniejszyło mój ból, czy była to tylko siła sugestii. Innymi sposobami, które stosowałam, aby złagodzić ból, było leżenie na wznak z lekko uniesionymi udami (pod pośladki podkładałam poduszkę lub złożony koc) i ugiętymi kolanami albo leżenie na boku z podpartą z tyłu miednicą (do tego również używałam zwiniętego koca) i ugiętymi kolanami, pomiędzy które wkładałam poduszkę (w moim przypadku była to poduszka w kształcie litery c, kojec Motherhood).
Czy teraz, mając świadomość czym jest rozejście spojenia łonowego, postąpiłabym inaczej?
Tak. Gdybym tylko zaczęła odczuwać jakieś dolegliwości bólowe, od razu poszłabym na rehabilitację.

 

Gdy zapytałam lekarza, czy istnieje duże ryzyko, że w drugiej ciąży sytuacja się powtórzy, odpowiedział, że nie musi, ale może. Jest 50% szans.
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
  • Gosia Górecka

    Ja mówiłam mojemu ginekologowi o bólu który odczuwam przy kasłaniu,kichaniu,wstawaniu oraz przekręcaniu na boki. Czuje pomiędzy nogami taki ból jakby kość tarła o kość,gin tylko zlecił jeść no-spe i tyle bo nie widzi nic dziwnego na usg….a ja juz 3 miesiące się skrecam z bólu.