Metody usypiania dzieci – część czwarta

Wiele dzieci ma problemy z prawidłowym snem. Dlatego też to właśnie my, rodzice, powinniśmy pomóc im w ich rozwiązaniu.

Elizabeth Pantley uważa iż zmiana nawyków związanych ze snem naszych dzieci nie musi kojarzyć się z płaczem i nerwami. Wystarczy tylko zachować spokój i uważnie obserwować dziecko, aby odkryć moment „Acha!”, który pomoże nam rozwiązać wszystkie problemy.

Metoda ta zakłada, że za nawyki związane ze snem w dużym stopniu odpowiada nasz zegar biologiczny. Dlatego też bardzo ważne jest, aby dostosować do niego cały plan dnia dziecka.

 

Aby zmienić nawyki dziecka związane ze snem:

 1. Określ co byś chciała zmienić.
 2. Znajdź odpowiednie rozwiązanie.
 3. Przygotuj swój własny plan, który będzie uwzględniał pory drzemek, rutynowe czynności przed pójściem spać, spanie oraz budzenie się
 4. Realizuj swój plan punkt po punkcie każdego dnia i każdej nocy.
 5. Bądź elastyczna na tyle, aby wprowadzić zmiany jeśli zajdzie taka potrzeba.
 6. Bądź wytrwałą realistką. Miej racjonalne oczekiwania i pamiętaj, że zmiany wymagają czasu.

 

8 WSKAZÓWEK, KTÓRE POMOGĄ UREGULOWAĆ SEN DZIECKA
WSKAZÓWKA 1.

UTRZYMUJ STAŁE GODZINY KŁADZENIA SIĘ SPAĆ I WSTAWANIA SIEDEM DNI W TYGODNIU.

Ustalenie planu snu jest jednym z najważniejszych kroków w kierunku lepszego snu. Plan ten powinien być dostosowany do zegara biologicznego naszego dziecka, który ma swój własny rytm.
Badania pokazują, że najlepszy czas na pójście spać jest między godziną 18:30 a 19:30. Dzieci, które chodzą spać późno, częściej budzą się w trakcie nocy i wcześniej wstają, niż te, które chodzą spać o wcześniejszej porze.

Jeśli przeoczymy godzinę spania naszego dziecka, stanie się ono rozdrażnione, marudne, nadaktywne, a w konsekwencji nie będzie chciało położyć się spać, a gdy już znajdzie się w łóżku, będzie miało problemy z zaśnięciem. Dlatego też, ważne jest aby je obserwować i ustalić odpowiednią godzinę, kiedy będzie szczęśliwe, zrelaksowane  i będzie potrafiło zasnąć bez problemu.

Jak to zrobić?

I SPOSÓB

Kładź dziecko spać 15 lub 30 minut wcześniej, niż zazwyczaj co drugą lub trzecią noc. Zapisuj jak się zachowuje podczas czynności przed położeniem się spać, czy łatwo zasypia, czy dobrze śpi w nocy, jaki ma nastrój po obudzeniu się.

II SPOSÓB

Jeśli nasze dziecko każdego dnia musi wstać o określonej godzinie, należy zadbać o odpowiednią ilość snu (patrzcie ramka poniżej – oczywiście jest to przybliżony czas).

 

Wiek Ilość drzemek Długość drzemek Ilość godzin nocnego snu Łączna ilość snu
12 miesięcy 1-2 2-3 11½-12 13 ½ -14
18 miesięcy 1-2 2-3 11¼ -12 13-14
2 lata 1 1-2½ 11-12 13-13 ½
2 ½ lata 1 1½-2 11-11½ 13-13 ½
3 lata 1 1-1½ 11-11½ 12-13
4 lata 0-1 0-1 11-11½ 11-12 ½
5 lata 0-1 0-1 11 11-12

 

Czyli jeśli nasz dwulatek musi wstać o 7, to między godziną 19 a 20 powinien już znaleźć się w łóżku. A wszystkie czynności przygotowujące do spania, jak kąpiel, czytanie powinniśmy zacząć co najmniej godzinę wcześniej.
Po tygodniu obserwacji nastrojów i zachowania naszego dziecka, powinniśmy być w stanie ustalić najlepsze dla niego godziny snu.

IIII   SPOSÓB

Od godziny 18:30 zaczynamy obserwować nasze dziecko i jak tylko zauważymy pierwsze oznaki zmęczenia, kładziemy je do łóżka. Przez około tydzień zapisujemy dokładną godzinę.
Obserwując zachowanie i nastrój dziecka, będziemy w stanie ustalić odpowiednią dla niego godzinę na pójście spać, a wszystkie czynności poprzedzające sen powinniśmy zaczynać godzinę wcześniej.

 

Aby uregulować sen dziecka, nie wystarczy tylko ustalić najlepszą godzinę kładzenia się spać. Trzeba także określić stałą porę wstawania, i trzymać się jej nie tylko podczas tygodnia, ale również w weekendy. To pozwoli nam zachować stałe pory dziennych drzemek, a także wieczornego pójścia spać, dzięki czemu zapewnimy naszemu dziecku odpowiednią ilość snu.

 

WSKAZÓWKA 2.

UREGULUJ DZIENNE DRZEMKI

Drzemka jest bardzo ważna dla dziecka, ponieważ pomaga mu zyskać energię i siłę, aby przetrwać cały dzień w dobrym nastroju. Co więcej, wpływa na jakość nocnego snu.
Najlepszy czas na drzemkę to:

 • 2 drzemki dziennie: późny ranek oraz wczesne popołudnie
 • 1 drzemka dziennie: wczesne popołudnie

Po pierwsze, musimy ustalić ile snu potrzebuje nasze dziecko, a po drugie, uważnie obserwować, aby nauczyć się rozpoznawać pierwsze objawy zmęczenia, które będą sygnałem, że najwyższa pora na drzemkę.
Po tygodniu lub dwóch, obserwując zachowanie i nastrój dziecka przed i po drzemce, a także poziom zmęczenia wieczorową porą, będziemy w stanie ustalić najlepszą porę na drzemkę

 

WSKAZÓWKA 3.

USTAW BIOLOGICZNY ZEGAR DZIECKA
Jak sprawić, aby dziecko poczuło się zmęczone i śpiące kiedy nadchodzi pora snu?

Po pierwsze, powinniśmy zwrócić uwagę na światło.  Jasne światło dzienne, jak i mocne sztuczne oświetlenie motywuje nasze dziecko do działania. Dlatego gdy nadchodzi pora snu, powinniśmy przygasić wszystkie światła, a także odseparować dziecko od światła dostającego się do jego pokoju z zewnątrz, zarówno poprzez okna, jak i drzwi.
Jednak gdy dziecko boi się ciemności, możemy zostawić mu zapaloną lampkę, która daje przytłumione, o niebieskim odcieniu.

Po drugie, powinniśmy zadbać o ciszę i spokój, już w trackie czynności przygotowujących dziecko do snu. W tym czasie unikamy głośnych dźwięków, żywej muzyki, energicznych zabaw, czy też gości.

 

WSKAZÓWKA 4.

ZAPLANUJ RUTYNOWE CZYNNOŚCI POPRZEDZAJĄCE PORĘ SNU

Dzieci lubią i potrzebują rutynowych czynności, które pozwalają im przewidzieć co się za chwilę stanie, a w konsekwencji wprowadzają spokój i porządek w ich życie.

Dla nas, rodziców, ustalenie rutyny również może być bardzo pomocne, ponieważ znając dokładną porę snu oraz czynności go poprzedzających, znacznie łatwiej jest zaplanować sobie dzień, czy też wieczór. Co więcej, kładzenie spać naszego dziecka przestanie w końcu być walką, a w zamian za to stanie się codzienną przewidywalną czynnością.

Oto kilka wskazówek, które pomogą nam wprowadzić rutynę przed snem:

 • Określ dokładną godzinę snu
 • Czynności przygotowujące do snu rozpocznij co najmniej godzinę przed porą spania. Wykonuj je powoli i spokojnie, gdyż pospiech wprowadzi niepotrzebne napięcie, które może ożywić dziecko.
 • Podczas tej godziny w domu powinna panować cisza i spokój, światło powinno być przygaszone.
 • Czytanie książek, słuchanie audibooków, opowiadania bajek są wspaniałymi sposobami na zakończenie „przedsennych” czynności.
 • Traktuj tę godzinę jako wyjątkowy czas poświęcony na budowanie waszych wspołych relacji.

 

WSKAZÓWKA 5.

STWÓRZ PRZYTULNĄ ATMOSFERĘ

Aby stworzyć odpowiednią atmosferę do spania, należy zwrócić uwagę na kilka czynników:

Łóżko

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na materac, aby był dobrej jakości, wykonany z oddychającego materiału, a przede wszystkim aby był wygodny. Nie powinien posiadać żadnych zagłębień, czy też wybrzuszeń. Co więcej, dziecko powinno mieć wystarczająco dużo przestrzeni, aby swobodnie móc zmieniać pozycje w trakcie snu. Poza tym, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie i zdrowiu, więc jeśli nasz maluch jest alergikiem, musimy zrezygnować z kołdry i poduszki wypełnionej pierzem.

Poduszki

Poduszka powinna być miękka i dopasowywać się do kształtu ciała, aby stanowić dobre podparcie dla karku. Powinniśmy wybierać te, które są cienkie i płaskie, a do osiemnastego miesiąca życia, ze względu na bezpieczeństwo, najlepiej w ogóle ich nie używać.

Kocyki

Na samym początku, ze względów bezpieczeństwa, powinniśmy unikać kocyków i zakładać dziecku do snu grube śpioszki lub śpiworek. Jednak niektóre dzieci uwielbiają małe, lekkie kocyki, które nie tylko służą im jako nakrycie, ale także jako przytulanka.
Powinniśmy wypróbować kocyki z różnych materiałów i o różnej wadze, żeby określić, który jest najlepszy dla naszego dziecka. Jedyne czego powinniśmy unikać do dużych, ciężkich koców, które mogłyby stanowić zagrożenie dla dziecka.

Piżama

Powinna być czysta i wygodna. Jej grubość powinna być dostosowana do pogody.
Aby podkreślić granicę między snem a zabawą, powinniśmy zakładać piżamę tuż przed snem i zdejmować ją tuż po obudzeniu się.

Ciemność

Gdy dziecko śpi w jego pokoju powinna panować ciemność. W przypadku gdy boi się ciemności, możemy zostawiać zapaloną lampkę o mocno przytłumionym świetle.

Temperatura

Najlepszą temperaturą do spania jest 15,5 do 21 stopni. Co więcej, należy zwrócić uwagę na wilgotność powietrza.

Cisza i biały szum

Każde dziecko jest inne. Jednemu nie przeszkadza żaden hałas, a drugie, aby zasnąć, musi mieć ciszę jak makiem zasiał.
Dzieci, którym przeszkadza hałas, będą spały lepiej przy białym szumie, np. przy odgłosie wentylatora czy suszarki. Po pierwsze, działa on uspokajająco, po drugie, tłumi dźwięki dochodzące z zewnątrz, a po trzecie, jest oznaką nadejścia pory snu.

Przytulanka

Warto jest zachęcić dziecko do posiadania przytulanki, która będzie jego ostoją bezpieczeństwa, pomoże mu się uspokoić, szczególnie podczas nocnych pobudek, gdy nie ma nas obok.

Telewizor w sypialni

Nie jest dobrym pomysłem umieszczanie telewizora w pomieszczeniu, w którym dziecko śpi.

Miejsce tylko do spania

Bardzo często sypialnia naszego dziecka jest również jego pokojem zabaw. Niestety, niektóre dzieci mają problem ze spaniem, gdy wokół jest tyle ciekawych zabawek, niedokończone puzzle, czy konstrukcja z klocków lego. Jeśli ten problem dotyczy również twojego dziecka, może warto by było na jakiś czas przenieść sferę zabaw do salonu, a pokój dziecka przeznaczyć na miejsce tylko i wyłącznie do spania.

Stwórz kącik do spania

Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, aby pokój dziecka służył tylko do spania, podzielmy go na dwie strefy: strefę zabaw oraz strefę snu. Możemy to zrobić za pomocą mebli, zasłon, czy nawet baldachimu. Zaangażujmy w te zmiany nasze dziecko, po czym wyjaśnijmy mu, że strefa z łóżkiem służy tylko do spania i odpoczynku.

Bezpieczne i szczęśliwe miejsce do spania

Aby sen dziecka był efektywny, musi ono czuć się bezpieczne i szczęśliwe w swojej sypialni. Łóżko powinno kojarzyć się ze spokojem, więc zabawy, czy stosowanie kar w jego pobliżu nie jest dobrym pomysłem. Poza tym, warto zadbać o porządek i dekoracje, aby sprawić, żeby sypialnia naszego dziecka była przytulnym miejscem, zapraszającym do snu.

 

WSKAZÓWKA 6.

ZADBAJ O PRAWIDŁOWĄ DIETĘ

Jedzenie wpływa na poziom naszej energii i senności. Niektóre produkty sprawiają, że jesteśmy spokojni,  a nawet senni (np. produkty bogate w węglowodany) , inne dodają nam energii (np. produkty bogate w białko), a jeszcze inne w żaden sposób na nas nie wpływają. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, co nasze dziecko je.

Poza tym, powinniśmy zadbać o to, aby dieta naszego dziecka była dobrze zbilansowana. Dzięki czemu unikniemy problemów ze zdrowiem, a co za tym idzie, ze snem.
Musimy również zwrócić uwagę na godziny posiłków. Najlepiej aby dziecko jadło regularnie, co pomoże mu zachować codzienną rutynę. Należy jednak unikać dużych posiłków tuż przed snem, ponieważ mogą one utrudnić zasypianie.

 

WSKAZÓWKA 7.

ZADBAJ O ZDROWIE I KONDYCJĘ DZIECKA

Nie ma wątpliwości, że zdrowe i będące w dobrej formie dzieci śpią lepiej.

Dlatego też warto zadbać o kilka istotnych kwestii:

 • ograniczyć oglądanie telewizji do minimum
 • zadbać o odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia
 • zadbać o odpowiednią ilość zabawy

A przy tym wszystkim należy pamiętać o tym, aby oddzielić czas na zabawę i aktywność od czynności poprzedzających kładzenie się spać.

 

WSKAZÓWKA 8.

NAUCZ SWOJE DZIECKO JAK ODPOCZYWAĆ I ZASYPIAĆ

Dzieci bardzo często kładą się do łóżka i nie wiedzą co mają dalej robić. Dlatego też warto jest przed snem zaplanować czas na wyciszenie i uspokojenie się. Można go spędzić na wiele sposobów, jak np.:

 • czytanie
 • opowiadanie bajek lub słuchanie audiobooków
 • masaż
 • progresywny relaks mięśni
 • oczyszczanie myśli w celu przygotowania się na sen
 • joga
 • muzyka lub biały szum
 • modlitwa
 • aromaterapia

 

Jeśli jesteście ciekawi innych metod usypiania dzieci zajrzyjcie do poniższych wpisów:

 1. Metoda Ferbera
 2. Metoda dr Estivill
 3. Metoda Tracy Hogg
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Mój syn odziedziczył po mnie to, że nigdy nie miał żadnych problemów ze snem. Owszem, teraz trudno zagonić go do łóżka, ale jak już się położy, to zasypia w kilka chwil 🙂

 • Monika

  Zastanawiam się, na jakiej podstawie powstała rozpiska snu dziecka. Mam czworo dzieci i żadne z nich nie spało wg takiej teorii. Np. moja córeczka, która ma obecnie prawie roczek budzi się codziennie rano około 7. Śpi w dzień około 1,5 do 2 godzin około 11.00 do 13.00. Po południu też drzemie około godziny, półtojej i budzi się o 18.00-18.30. Potem zasypia po 23 bo wcześniej nie jest w stanie. Jest wyspana. Jeśli uda mi się przebawić ją do 19 i położyć na noc wcześniej, to budzi się o 23 i nie śpi dalej. Jest to dla niej koniec spania. I co z tym fantem zrobić? Nie wierzę w liczby, bo życie pokazuje coś innego.

 • Och Wychowanie

  Sporo cennych rad, myślę, że każdy zainteresowany znajdzie tu coś dla siebie 🙂

 • Nie mam dzieci, ale uważam że Twój wpis jest bardzo dokładny. 🙂 Wszystko krok po kroku opisane. Podoba mi się

 • Gosia

  Świetnie to wszystko opisałaś, u nas 3,5 latek czasem jeszcze w dzień spi, ale to zazwyczaj jak ma dosyć intensywny dzień. Fantastyczny wpis

 • Lubię te wpisy, bo dają mi do myślenia – szczególnie teraz, gdy stuknie Zuzi 2 rok i drzemka w ciągu dnia, potrafi być koszmarem.

 • Brawo! Ważny tekst, bo sen to ważna sprawa. Mam wrażenie, że rodzice często nie zdają sobie sprawy jak ważna. Często też wprowadzają złe nawyki, których konsekwencją jest zły, nieregularny i krótki sen. Wiem, że wiele osób się piekli czytając taką rozpiskę, mówiąc, że ich dziecko nie będzie chodziło jak w zegarku, że te metody są nieskuteczne, a w ogóle, to regularne kładzenie dziecka spać jest tresowaniem a nie wychowywaniem, ale mając trójkę dzieci, gdyby nie precyzyjny, rutynowy plan dnia- zwariowałabym 🙂 Jeśli dziecko nauczone jest od pierwszych dni spać np o 19.00, to to będzie godzina, o której jest śpiące. Nie dziwmy się dziecku, które ma drzemkę do 18.30, że nie chce zasnąć o 20. Moje dzieci, nauczyły mnie, że z książkowymi metodami trzeba manewrować i testować, ale nie dzień czy dwa, a tydzień lub dwa, aby przekonać się, czy działa.
  Spokojnej nocy 🙂

 • U nas doskonale sprawdzał się stały rytm i kąpiel przed spaniem 🙂

 • Bardzo fajny post. Rytuały snu są najważniejsze i u nas działają. Co do drzemek to moje dzieci mając 2 lata już nie spały w dzień ale przesypiały pięknie noce.

 • mam dziecko, 3 miesieczne i w zyciu bym nie pomyslala ze usypianie w przyszlosci bedzie takie skomplikowane. Bede tu wracac 🙂

 • 2-3 godziny drzemki. 2-3. tak to przykuło moją uwagę swą idylliczną wizją, że aż trudno mi się było skupić 🙂

 • Bardzo ciekawe. U nas działały wieczorne rytuały, ale ostatnio w ogóle nie działa. Córka przychodzi do nas do pokoju, w którym siedzimy i ani myśli iść do siebie…

 • Macierzynstwo-raz!

  Ciekawe zestawienie drzemek 🙂 U nas ostatnio jest bunt na drzemki…i nie ma ich w ogóle 🙁

 • U nas sprawdza się konsekwentne kładzenie spać…Od małego. Nie ma dyskusji, jak jest pora, to dzieci kładziemy spać. Mogą sobie oglądać przez jakiś czas książeczki, porozmawiać w łóżku, ale nie ma już wariowania, dzięki temu zazwyczaj dość szybko zasypiają 🙂

 • Kamila Posobkiewicz

  Przez to wszystko przechodziłam z dwójką dzieci. Najlepiej się sprawdza regularnosc i rytuały. I czytanie przed snem. Dobre zebranie i podsumowanie informacji w tym tekście , na pewno przyda się rodzicom.

 • Na pewno trzeba dbać o to, by dziecko chodziło spać codziennie o jednakowej porze. Moim zdaniem błędem jest „odpuszczanie weekendów”, żeby dziecko dłużej pospało. Tak to nie działa. 🙂