Jak uszyć girlandę z trójkątów?

Jakiś czas temu wymyśliłam sobie, że w pokoju u Amelushki zawiśnie girlanda z trójkątów. Jednak nie uśmiechało mi się wydawać 40zł (+przesyłka) za jakąś malutką girlandę o długości 130 cm. Postanowiłam więc uszyć ją sama. Jest ona bardzo prosta do wykonania i może ją zrobić każdy, kto posiada maszynę do szycia i skrawki materiałów.

Moja girlanda ma 3 metry długości i składa się z 16 trójkątów o wymiarach 17 cm (podstawa trójkąta)/ 18 cm (wysokość).
Do zrobienia girlandy potrzebujemy:
– materiału (ja łącznie wykorzystałam materiał o wielkości ok. 140 cm/70 cm, u mnie było to 6      
  różnych skrawków materiałów)
– lamówka (u mnie 3 m)
– szablon (najlepiej z grubego papieru lub tektury)
– nici dobrane do koloru materiałów
– nić biała do fastrygowania
– wypełnienie silikonowe (opcjonalne)
– nożyczki, szpilki
KROK 1

Na materiale odrysowujemy od szablonu potrzebną ilość trójkątów. Na 1 trójkąt potrzebujemy 2 elementy. Moja girlanda będzie składała się z 16 trójkątów, potrzebuje więc 32 elementów. Odrysowuję szablon 16 razy, trójkąty wycinam z 1cm zapasem z każdej strony, a pozostałe szesnaście elementów docinam na podstawie już wyciętych. Przy podstawie trójkąta zapas może być większy, będzie on zależał od szerokości lamówki. U mnie było to 2cm, które później dopasowałam do mojej lamówki.

KROK 2

Gdy mamy wycięte wszystkie trójkąty spinamy ze sobą po dwa elementy szpilkami po lewej stronie. Następnie zszywamy dwa dłuższe boki wszystkich trójkątów. Po zszyciu wywracamy na prawą stronę i prasujemy. Aby nadać ładny kształt rogom, wypychamy je łyżeczką lub delikatnie nożyczkami.

Ja wypchałam swoje trójkąty wypełnieniem silikonowym, a następnie trochę zaprasowałam, aby nadać im bardziej płaski kształt. Ale girlanda może być uszyta również bez wypełnienia.
KROK 3
Składamy lamówkę na pół i dobrze zaprasowujemy.

KROK 4
Fastrygujemy lamówkę do trójkątów. Gdy lamówka jest wąska, można ułatwić sobie fastrygowanie, poprzez wcześniejsze przypięcie szpilek. Wtedy materiał nie będzie nam uciekał podczas fastrygowania. Ja na początku przefastrygowałam sobie tylko kilka trójkątów, potem przeszywając na maszynie, fastrygowałam kolejne.
Musimy pamiętać o tym, aby z obu stron zostawić trochę lamówki, która będzie służyła do przywiązywania girlandy. Ja zostawiłam po 15 cm z każdej strony.

KROK 5
Teraz pozostało nam już tylko zszyć na maszynie i girlanda gotowa.

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Trenuj , trenuj, bo szycie to sama przyjemność 😉

 • Ja właśnie szyłam ją jako codzienną dekorację do pokoju, a przy okazji przydała się na urodziny. Pewnie na drugie urodziny też ją wykorzystam, bo napis zawsze można zmienić 😉

 • Ja jeszcze tej wymarzonej nie mam, więc też czekam 😉 Ale może niebawem…

 • Ja uszyłam z wypełnieniem, bo wydaje mi się jakaś taka bardziej przytulna 😀

  • Kasia Bober

   A ile wypełnienia mniej więcej było potrzebne

 • Pingback: Girlanda na szydełku - Tutorial - amelushka.pl()

 • MyMami

  Piękna! Chętnie bym sama spróbowała, ale nie mam maszyny i chyba nie potrafiłabym sobie z nią poradzić:(

 • Super sprawa, ja miałam zamiar uszyć, ale mam wielki problem z doborem kolorów i materiałów. Poza tym chyba jednak nie będzie gdzie jej powiesić dopóki dziecko będzie miało łóżeczko w naszej sypialni więc mam jeszcze czas na wymyślenie kolorystyki 🙂

 • Sylwia Antkowicz

  To coś co już dawno chodzi mi po głowie. Nie wiem tylko czy moje zdolności krawieckie wystarczyłyby na tego tupu diy