Mam przyjemność przedstawić Wam naszego renifera – Rudolfa. Powstał on po to aby dzielnie dźwigać na swoich barkach nasz tegoroczny kalendarz adwentowy. Może jednak również służyć jako ozdoba świąteczna lub po prostu codzienna przytulanka. Amelushka pokochała go od samego początku, nawet jeszcze bez rąk i nóg. Przytulała go, ubierała, nosiła, a raczej ciągnęła za sobą, z racji tego, że jest większy od niej. W końcu jednak udało mi się przyszyć mu nogi i ręce, a nawet uszyć dla niego adwentowe ogrodniczki.
Jedyne czego się bałam, to tego, że nie pozwoli mi go zawiesić. I tak też w pierwszym momencie było, jak zobaczyła go u siebie na ścianie w towarzystwie lampek świątecznych. Od razu chciała go zdjąć i przytulić. Jednak gdy zrozumiała, że każdego dnia będzie jej przynosił mały prezencik, bardzo szybko pogodziła się z sytuacją.
Tutorial reniferowy miał pojawić się na blogu znacznie wcześniej, jednak przez ostatnie zmiany i zawirowania w naszym życiu, wszystko robię na ostatnią chwilę, a nawet z dużym opóźnieniem. Ale w końcu się udało, więc zapraszam do wspólnego szycia.
Jeśli będziecie potrzebowali gotowego wykroju do pobrania, to piszcie śmiało i zamieszczę ten, który przygotowałam.
Przepraszam za jakość zdjęć, ale z powodu mocno ograniczonej ilości wolnego czasu, nasz renifer powstawał w kilku etapach, o różnej poprze dnia i nocy, więc z oświetleniem nie zawsze było łatwo.
To jak szyjecie?
Co będzie nam potrzebne?
- 1 m materiału na ciało
- kawałki materiałów na wewnętrzną stronę uszu, rogi i nosek
- wykrój (rysowałam go ręcznie)
- 4 guziki
- długa igła z dużą dziurką
- 2 patyki (np. pałeczki do sushi)
- wypełnienie
- kawałek owaty
- kreda krawiecka lub znikopis
- szpilki
- nożyczki
- nić
- maszyna do szycia
- igła z nitką
- czarna mulina
KROK 1
Na podstawie gotowego wykroju na podwójnie złożonym materiale odrysowujemy następujące części:
- 2 ręce (łącznie 4 elementy)
- 2 nogi (łącznie 4 elementy)
- 2 rogi (łącznie 4 elementy)
- głowę z tułowiem (2 elementy)
- 1 ucho w kolorze ciała, 1 ucho w różowym kolorze (łącznie 4 elementy)
- nos (u mnie 2 elementy, gdyż użyłam cienkiej dzianiny, ale jeśli używacie jakiegoś grubszego, a najlepiej lekko puchatego materiału, wystarczy pojedynczy element)
KROK 2
Ręce, nogi oraz rogi spinamy prawymi stronami do siebie i zszywamy, pozostawiając otwór, który umożliwi nam wywrócenie ich na prawą stronę i włożenie wypełnienia.
Natomiast do uszu i nosa przypinamy owatę i również zszywamy. Tych elementów nie będziemy już wypełniać kulką silikonową.
Po zszyciu wszystkich elementów nacinamy ich brzegi, aby po wywróceniu na prawą stronę materiał dobrze nam się układał.
Rogi musimy koniecznie naciąć w zagłębieniach, jak najbliżej szwu, uważając oczywiście, aby go nie przeciąć.
KROK 3
Rogi wypełniamy kulką silikonową oraz umieszczamy wewnątrz nich patyki, które je usztywnią. Ja na początku włożyłam słomki (jak widać na poniższym zdjęciu), jednak potem wsunęłam w nie patyczki (co będzie widoczne na późniejszych zdjęciach), ponieważ nie były zbyt stabilne.
W rozcięciach na głowie umieszczamy uszy oraz rogi i zszywamy. W miejscu gdzie znajdują się patyki, musimy zszyć ręcznie.
KROK 4
Głowę i tułów spinamy prawymi stronami do siebie i na początku zszywamy tylko w miejscu zaznaczonym na poniższym zdjęciu, zwracając uwagę na to, aby szwy powstałe po wszyciu uszu i rogów łączyły się ze sobą.
KROK 5
Następnie po prawej stronie głowy przyszywamy nos. Używamy do tego ściegu satynowego.
KROK 6
Teraz wyszywamy oczy.
KROK 7
Odwracając głowę i tułów ponownie na lewą stronę, zszywamy, pamiętając o pozostawieniu otworu (tak jak na zdjęciu w KROKU 4), przez który będziemy wywracać na prawą stronę i wypełniać renifera.
KROK 8
Głowę i tułów, ręce oraz nogi wywracamy na prawą stronę, prasujemy i wypełniamy kulką silikonową. Następnie zszywamy pozostawione otwory. Ja robię to ręcznie ściegiem krytym.
KROK 9
Ręce i nogi przymocowujemy do tułowia za pomocą długiej igły, grubej nici lub sznurka oraz guzików. Za pomocą sznurka przymocowujemy do ręki guzik, a następnie pozostałą końcówkę sznurka przewlekamy na wylot z przeciwległej strony tułowia i w ten sam sposób przymocowujemy drugą rękę. Następnie przewlekamy sznurek z powrotem i wiążemy go z końcówka pozostałą przy pierwszej ręce. Robimy to dosyć mocno, aby ręce się trzymały, ale zarazem nie za mocno, aby umożliwić im poruszanie się.
Renifer gotowy.
A jeśli jesteście ciekawi jak wyglądał nasz zeszłoroczny kalendarz adwentowy, zajrzyjcie tutaj.




Pingback: Szyjemy ogrodniczki dla renifera - tutorial - amelushka.pl()