Sukienka z łezką na wesoło – tutorial

Jak już niedawno pisałam, ostatnio wpadłam w szał szycia sukienek. Póki co tylko dla Melushki, ale być może rozwinę się w temacie i zacznę też szyć dla siebie. Chociaż przyznam szczerze, że ze względu na brak miłości do swoich nóg, nie lubię chodzić w sukienkach. No chyba, że w tych maxi. Chociaż i one dobrze nie służą mojemu wzrostowi.

Ale nie o mnie miała tu być mowa, a o pewnej sukience z łezką. I mimo tej łezki, nie ma w niej ani grama smutku. Są za to jasne pastelowe kolory i nutka złota. Aż pachnie świeżością i wiosną.

 

Co będzie nam potrzebne?

Sukienka z łezką 1

– ok. 0,5m dzianiny

– wykrój

– kawałek gumki ozdobnej

– guzik

– nożyczki

– nici dobrane kolorystycznie

– szpilki

– flizelina

– znikopis

– ewentualnie ozdobna kokardka

– metr krawiecki

– linijka

 

KROK 1

Ja do uszycia sukienki wykorzystałam wykrój na bluzkę, delikatnie go modyfikując. Po pierwsze, wydłużyłam go, a po drugie całkowicie zmodyfikowałam dekolt.

A jeśli chcecie samodzielnie zrobić wykrój zajrzyjcie tutaj.

Kopiujemy wykrój na dzianinę i kroimy poszczególne części: przód, tył i rękawy.

Sukienka z łezką 2

 

KROK 2

Robimy odszycie łezki na plecach. Odrysowujemy ją na dzianinie i delikatnie nacinamy brzegi tam gdzie są zaokrąglenia.

Sukienka z łezką 3

Po lewej stronie odszycia zaprasowujemy flizelinę. Podkładamy zewnętrzny brzeg (za wyjątkiem górnej części), zaprasowujemy i przeszywamy. Zamiast podszywania, można również po prostu obrzucić brzegi.

KROK 3

Przypinamy odszycie do tylnej części sukienki, prawymi stronami do siebie. W górnej części umieszczamy złożoną na pół gumkę, tak aby jej końce wystawały.

Sukienka z łezką 4

Ja na początku dałam żarówiastą pomarańczową gumkę, ale potem znalazłam ładną złotą, więc było prucie i powtórne szycie. Stąd dwie różne gumki na zdjęciach.

Wywracamy na prawą stronę i prasujemy.

Sukienka z łezką 5

 

KROK 4

Spinamy część przodu i tyłu prawymi stronami do siebie i zszywamy szwy ramion. Ja robię to na owerloku, ale równie dobrze można przeszyć je na maszynie ściegiem prostym, a następnie obrzucić zygzakiem.

Sukienka z łezką 6

 

KROK 5

Obszywamy dekolt.

Przygotowujemy pliskę, wycinając prostokąt o szerokości ok. 3 cm i długości ok. 2 cm krótszej, niż odwód podkroju szyi sukienki.

Składamy na pół po długości, zaprasowujemy i zszywamy  po bokach. Ścinamy dwa rogi (te przy zgięciu). Wywracamy na prawą stronę.

Sukienka z łezką 7

Przygotowaną plisę oraz podkrój szyi dzielimy na pięć równych części. Za pomocą szpilek, w wyznaczonych punktach, przypinamy plisę (kierując zgięcie do dołu) do podkroju szyi. Przyszywamy, delikatnie naciągając pliskę podczas szycia.

Sukienka z łezką 8

 

KROK 6

Za pomocą szpilek spinamy tył i przód sukienki, prawymi stronami do siebie. Zszywamy boki.

Sukienka z łezką 9

Wywracamy na prawą stronę.

 

KROK 7

Zszywamy rękawy.

Sukienka z łezką 10

Główka rękawa jest oczywiście większa, niż otwór w sukience. Dlatego też rękaw musimy wdać. Dla mnie najprostszym sposobem jest przefastrygowanie główki rękawa przy użyciu jak najdłuższego ściegu i małego naprężenia nici. Fastrygujemy dwa razy w odległości ok. 1-1,5 cm. Musimy przy tym pamiętać o pozostawieniu dłuższych końców nici, zarówno dolnej, jak i górnej. Następnie łapiemy dolne nici obu szwów i delikatnie je ściągamy, równomiernie marszcząc dzianinę, tak aby obwód główki rękawa zgadzał się z obwodem otworu pozostawionego w części tułowia.

Sukienka z łezką 11

Wywracamy sukienkę na lewą stronę. Następnie przypinamy rękaw do tułowia, prawą stroną do prawej. Zaczynamy od wierzchołka główki rękawa, przypinając go do szwu ramienia oraz dolnego szwu rękawa, który ma zgadzać się z bocznym szwem tułowia (wdając rękaw, musimy bardzo uważać, aby oba te szwy się zgadzały, tak jakby jeden był przedłużeniem drugiego).

Rękawy przypinamy w ten sposób, aby linia szwów przebiegała między dwoma szwami fastrygi.

Następnie przyszywamy, używając do tego ściegu elastycznego. Podczas szycia uważamy na to, aby nie zrobiły nam się niepożądane zakładki lub widoczne marszczenia.

Sukienka z łezką 12

Wypruwamy nici fastrygi.

Obcinamy zapasy dzianiny i obrzucamy za pomocą ściegu zygzakowego lub owerlokowego. Ja zrobiłam to na owerloku.

 

KROK 8

Z dzianiny przygotowujemy ściągacze do rękawów oraz dołu sukienki. Moje ściągacze rękawów mają 8 cm szerokości, a ściągacz dołu 12 cm. Ich długość jest 2 cm krótsza niż obwód rękawów i dołu sukienki. W tych wymiarach są już uwzględnione zapasy na szwy.

Sukienka z łezką 13

Każdy ze ściągaczy składamy na pół, prawą stroną do wewnątrz i zszywamy ze sobą dwa brzegi. Następnie ściągacze składamy na pół, ale tym razem lewą stroną do wewnątrz. Zaprasowujemy.

 

KROK 9

Przyszywamy ściągacze.

Zarówno na ściągaczu jak i na rękawie wyznaczamy sobie dwa punkty styczne. Ściągacz przypinamy po prawej stronie bluzki, zagięciem do góry. Muszą nam się zgadzać wyznaczone punkty. Szyjemy po stronie ściągacza, ściegiem elastycznym prostym, a następnie obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zygzakiem, a najlepiej użyć do tego owerloka. Podczas szycia delikatnie naciągamy ściągacz.

Sukienka z łezką 14

W ten sam sposób postępujemy ze ściągaczem dołu. Z tą różnicą, że wyznaczamy cztery lub więcej punktów stycznych.

Sukienka z łezką 15

 

KROK 10

Ręcznie przyszywamy guzik oraz kokardkę.

Sukienka z łezką 16

 

Sukienka gotowa

Sukienka z łezką 17

Sukienka z łezką 19

Sukienka z łezką 20

Sukienka z łezką 21

Sukienka z łezką 22

 

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • śliczna 🙂

 • Cudowna dla małej elegantki!

 • Szyłam swoim chłopakom spodenki, ale dla córki na sukienki nie starczyło mi cierpliwości. Fakt, że teraz są naprawdę piękne materiały. 🙂

  • Teraz wybór dzianin jest ogromny, szczególnie w Internetowych sklepach.

 • Ja szyje tylko najbardziej podstawowe rzeczy bo nie potrafię tego robić. Kupiłam maszynę bo wkurzyłam się na nieprofesjonalna krawcową ;). Z Twoim tutorialem wydaje się to banalne bo jest bardzo czytelny. A sukienka prześliczna!

 • Bożena Jędral

  Śliczna, jeszcze w tym sezonie nic poza czapkami nie szyłam, ale w zeszłym roku puszczałam u siebie tutorial, jak uszyć sukienkę w 5 min. Sprawdź, w dresówce w pandy zakochasz się 🙂

  • Oczywiście, że znam dresówkę w pandy. Jest śliczna, zresztą jak wiele innych. Przy zakupach nigdy nie wiem co wybrać tyle tego jest.

 • Cudeńko, przepiękna sukienka:) Zawsze zazdrościłam innym umiejętności posługiwania się maszyną do szycia – dlatego właśnie za niedługo kupię sobie taki sprzęt i będę się uczyć:)

  • Ucz się, ucz. Naprawdę warto. Ja do niedawna też nie potrafiłam szyć, a co więcej, nawet nie potrafiłam wyobrazić sobie siebie szyjącej. A teraz nie potrafię wyobrazić sobie życia bez maszyny.

 • Łezka urocza i piękna kokarda! 🙂

 • www.swiattomskiego.blogspot.co

  Wow! Wielki szacun. Zawsze będę podziwiać osoby, które potrafią same szyć takie cuda!

 • Ładna. Ja niestety nie umiem szyć dzianiny. Tam, gdzie szyje maszyna, materiał się rozciąga. Wychodzi do niczego.

 • Ola

  ojoj ale sliczna! Chcialabym miec tyle zapalu by szyc takie cuda!

  Ola Brzeska blog
  INSTAGRAM

 • Słodka ta sukienka!
  Szycie to moje marzenie i jestem pewna, że kiedyś się tego nauczę. Pamiętam moją mamę, która szyła dla mnie księżniczkowe sukienki. Uwielbiałam je! Może i moje córki kiedyś będą takie nosić 🙂