Spódnica maxi – jak uszyć? – Tutorial

Uwielbiam spódnice maxi. Dla mnie jest to obowiązkowa część garderoby, taki mój mały must-have, szczególnie latem, kiedy to najchętniej nosiłabym ją każdego dnia. Chociaż lubię też mieć ją na sobie w cieplejsze wiosenne, a nawet jesienne dni. Lubię ją za jej lekkość, zwiewność, a przede wszystkim za to, że ukrywa wszelkie mankamenty figury od pasa w dół.

Kupienie dla mnie idealnej spódnicy graniczy cudem, oczywiście ze względu na mój niski wzrost. Dlatego też postanowiłam uszyć ją samodzielnie. Okazało sie, że jest to dużo łatwiejsze niż myślałam, a efekt jest świetny.

Co będzie nam potrzebne?

Spódnica maxi 1

 • cienka dzianina, ilość zależy od wzrostu (ja zużyłam 1 metr)
 • gumka o szerokości 5 cm, a długość zależy od ilości centymetrów w pasie
 • gumka o szerokości 0,5 cm
 • nici w kolorze dzianiny
 • szpilki
 • znikopis
 • metr krawiecki

 

KROK 1

Kroimy trzy elementy. Dwa jednakowe prostokąty, które będą przodem i tyłem spódnicy. Ja noszę rozmiar XS i wymiary mojego elementu to 90 cm (długość) (+ ok. 4 cm na szwy i podłożenie) x 78 cm (szerokość) + ok. 3 cm na szwy. Długość powinna zależeć od naszego wzrostu, a jeśli chodzi o szerokość, to im więcej materiału skroimy po szerokości, tym bardziej obfita będzie nasza spódnica, czyli będzie miała więcej marszczeń.

Spódnica maxi 2

Trzecim elementem będzie pas, w którym umieścimy gumę. Powinien mieć on szerokość ok. 13-14 cm (wliczając w to zapasy na szwy). A jego długość zależy od naszego rozmiaru w pasie. Mierzymy więc obwód pasa i dodajemy do tego ok. 3-4 cm, co da nam wymiary paska do skrojenia.

Spódnica maxi 6

 

KROK 2

Składamy dwa skrojone elementy (przód i tył), prawymi stronami do siebie i zszywamy dwa boki. Ja robiłam to na owerloku, ale można zrobić to na zwykłej maszynie, przestebnować, a następnie obrzucić ściegiem zygzakowym lub owerlokowym.

 

KROK 3

Teraz będziemy wszywać gumkę (0,5 cm) w górnej części spódnicy. Potrzebujemy jej ok. 6 cm więcej, niż obwód naszego pasa.

Spódnica maxi 3

Przypinamy ją do górnego brzegu spódnicy, po prawej stronie (!!!). Dzielimy zarówno gumkę, jak i dzianinę na 8 równych części i przypinamy w tych 8 punktach.

Spódnica maxi 4

Następnie wszywamy gumkę, równomiernie ją naciągając podczas szycia. Ja tutaj również posłużyłam się owerlokiem, ale można to również zrobić na maszynie, używając ściegu zygzakowego o szerokości ok. 4-4,5 mm.

W ten sposób powinniśmy uzyskać ładne marszczenia.

Spódnica maxi 5

 

KROK 4

Teraz będziemy przygotowywać pas. Składamy na połowę wcześniej skrojony pasek dzianiny i zszywamy brzeg.

Spódnica maxi 7Dzięki temu uzyskamy tunel, który następnie składamy na połowę po szerokości. Zszywamy dookoła, zostawiając ok. 4-5 cm otwór, przez który będziemy wkładali gumę.

Spódnica maxi 8Długość gumy powinna odpowiadać obwodowi naszego pasa. Ewentualnie może być ok. 2 cm krótsza.

 

KROK 5

Przeciągamy gumę przez uszyty pas, a następnie dwa jej końce zszywamy.

Spódnica maxi 9

Spódnica maxi 10

Po czym zszywamy pozostawiony otwór.

 

KROK 6

Teraz będziemy przyszywać pas do spódnicy.

Zarówno pas jak i spódnicę, która jest trochę szersza, dzielimy na cztery równe części i przypinamy do siebie, prawymi stronami do siebie (pas zwrócony jest w dół), w wyznaczonych punktach.

Spódnica maxi 11

Będziemy zszywać za pomocą gumonici, która pozwoli zachować elastyczność. Nawijamy ją na szpulkę i umieszczamy w bębenku. Na górę zakładamy zwykłą nić. Następnie przyszywamy pas do spódnicy, lekko go naciągając. Należy pamiętać o tym, że przy zszywaniu, musimy szyć po gumie umieszczonej wewnątrz pasa, dzięki temu nie będzie się ona przemieszczała.

Spódnica maxi 12

Spódnica maxi 14

Spódnica maxi 13

 

KROK 7

Teraz wykończymy dół spódnicy.

Obrzucamy dolny brzeg na owerloku lub ściegiem zygzakowym lub owerlokowym na maszynie.

Spódnica maxi 15Następnie zaprasowujemy na szerokość ok. 1,5-2 cm i przeszywamy.

Spódnica maxi 16Najlepiej jest to zrobić za pomocą podwójnej igły. Ja niestety nie miałam jej, dlatego też przeszyłam dwa razy w odległości ok. 0,5 cm.

Spódnica maxi 17

Spódnica maxi 18

Spódnica gotowa.

Spódnica maxi 19

Spódnica maxi 22

Spódnica maxi 23

Spódnica maxi 24

Spódnica maxi 25

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Bardzo fajna ta spódnica! Niby łatwo ją zrobić, ale gdybym ja się za to wzięła, jak nic zamiast kiecki, wyszedłby mi worek na kartofle :).

  • Ale przynajmniej miałabyś w czym trzymać kartofle ;D Dobrze, że nie wszyscy potrafią szyć, bo wtedy rynek odzieżowy by umarł 🙂

 • Ło Matko jedyna, żebym ja takie talenta miała. A tymczasem, tak, jak napisała Sabina, worek by był, jak nic. Nie wiem dlaczego, ale nawet, kiedy piekę ciasto z przepisu, bardzo dokładnie, to i tak wychodzi mi zakalec.

 • Sprawiasz, że zaczynam marzyć o maszynie do szycia 😉

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  W kwestii szycia jestem beztalenciem. Jakieś tam przeróbki ręcznie zrobię, ale maszyna mnie przeraża 🙂 Zazdroszczę zdolności, spódniczka wyszła piękna !

  • A ja nie lubię szycia ręcznego. Gdybym mogła to wszystko bym szyła na maszynie. Niestety, nie zawsze się da 🙁

 • Bardzo mi się podoba! Gdybym tylko miała więcej czasu, żeby pobawić się ze swoją maszyną do szycia ;)))

  • A szyłaś kiedyś?

   • Spódnicy maxi nie szyłam, szyłam poduszkę dla córki, spodnie, zabawki i opaski 😉

 • Wspaniała <3 Naprawdę rewelacyjnie wyszła

 • z-dusza.pl

  Super! U babci stoi stara maszyna do szycia – może tez spróbuję! 🙂
  Pozdrawiam,
  z-dusza.pl

  • Próbuj, próbuj 🙂 Nie ma to jak maszyna z duszą 🙂

   • z-dusza.pl

    Racja 🙂

 • Super spódnica. W liceum szyłam wszystkie swoje kreacje na dyskoteki, w SH kupowałam materiały albo zwyczajnie przerabiałm stare ubrania. Ale ze wszyciem takiej gumki zawsze miałam problem 🙁

  • Dziękuję 🙂 Kurczę, zazdroszczę, bo ja bardzo żałuję, że odkryłam szycie dopiero teraz. Szkoda, że nie wzięłam się za to wcześniej, gdy jeszcze nie byłam matką i miałam więcej czasu.

 • Hm… kto by pomyślał- wcale nie takie trudne i straszne 🙂 Jestem krawieckim ignorantem, ale może kiedyś 😉 super tutorial !

  • To naprawdę nie jest aż takie trudne. Dla mnie do niedawna szycie było czarną magią, ale jak już zaczęłam, to nie mogłam się oderwać.

 • Super! Muszę się nauczyć, choć moje zdolności manualne są żałosne :P.

  • Szycie jest bardzo wciągające, bo jak skończy się jedną rzecz, to chce się kolejną.

 • Mira Lis

  Cieszę się, że tu trafiłam. Od niedawna mam maszynę do szycia i podchodzę do niej z wielką nieśmiałością, bo nigdy wcześniej nie uczyłam się szyć. No niby przeszyłam jakieś zasłonki, ale za ubrania nie miałam odwagi się zabrać. A po przejrzeniu Twoich tutoriali myślę, że spróbuję, bo świetnie to wszystko wytłumaczyłaś. Dzięki, będę do Ciebie częściej zaglądać! 🙂

 • Ewa Łepecka

  Właśnie wymyśliłam sobie spódnicę maxi z dzianiny i Twój post spadł mi z nieba 🙂 Mam tylko kilka technicznych pytań.
  1. Czy szyjąc gumonicią ustawiam ścieg prosty, czy zygzak?
  2. Czy można wszywać pasek nie łapiąc gumy w tunelu, a żeby się nie przemieszczała to np. przeszyć ją po szwie ‚krótkim’ tunelu? Wydaje mi się, że tak byłoby łatwiej szyć. https://uploads.disquscdn.com/images/1632e6986ea9346d74f8148da03b537cfc0adcc9b4847a19605d429bc739494f.jpg