Spodenki baggy – jak uszyć?

Bardzo rzadko szyję coś dla chłopców. A jak już mam taką okazję cieszę się jak dziecko. Gdy patrzę na te wszystkie bluzy, spodenki baggy z łatami, marynarki, kaszkiety, koszule mam ochotę kupić wszystko, mimo iż nie mam synka. To działa trochę na zasadzie „wszędzie dobrze gdzie nas nie ma”. Będąc w sklepie z dziecięcymi ubrankami, zawsze wydaje mi się, że dla dziewczynek nie ma nic ciekawego, a dla chłopców są same świetne rzeczy. Ale zapewne gdybym miałam syna, myślałabym odwrotnie.

Dlatego też, gdy jakiś czas temu, koleżanka poprosiła mnie, abym uszyła coś dla jej synka, zgodziłam się z przyjemnością. I tak powstały spodenki baggy z łatami i kieszenią. Mam nadzieję, że wkrótce do kompletu powstanie jeszcze bluza.

KROK 1

Przygotowujemy wykrój.

Robimy to na bazie innych spodenek. Wywracamy je na lewą stronę, układamy na papierze i odrysowujemy. Na poniższym zdjęciu spodenki są po prawej stronie, ale do przygotowania wykroju musimy je wywrócić na lewą stronę.

Spodenki baggy 1

Ja chciałam, aby moje spodenki były ze ściągaczami, zarówno w pasie, jak i na nogawkach, więc przy robieniu wykroju nie odrysowywałam ich. Co więcej, musimy pamiętać o obniżeniu i delikatnym zaokrągleniu kroku.

Spodenki baggy 2

Ja na wykroju zaznaczyłam sobie również gdzie mają znajdować się łaty.

Spodenki baggy 3

KROK 2

Nanosimy wykrój na podwójnie złożoną dzianinę (prawą stroną do wewnątrz) i odrysowujemy. Wycinamy uwzględniając zapasy na szwy. Ja zawsze spinam sobie dwie warstwy dzianiny szpilkami, aby podczas cięcia nie przesuwał mi się materiał.

Spodenki baggy 4

KROK 3

Z innej dzianiny wycinamy dwie łaty. Przypinamy je po prawej stronie spodenek w miejscu kolan.

Spodenki baggy 5

Przyszywamy je wąskim ściegiem zygzakowym.

Spodenki baggy 6

 

KROK 4

Rysujemy i wycinamy kieszeń. Ja wykorzystałam do niej tę samą dzianinę co do łat.

Spodenki baggy7

Podkładamy pojedynczo wszystkie brzegi poza górnym, zaprasowujemy i przypinamy szpilkami.

Spodenki baggy 8

Przeszywamy, szyjąc jak najbliżej brzegu.

Następnie podkładamy podwójnie, zaprasowujemy i przypinamy szpilkami górny brzeg kieszeni. Przeszywamy dwa razy w równej odległości.

Spodenki baggy 9

Przypinamy kieszeń w miejscu, w którym chcemy ją naszyć. Przyszywamy szyjąc blisko już istniejącego szwu.

Spodenki baggy 10

Spodenki baggy 11

KROK 5

Za pomocą szpilek spinamy ze sobą przód i tył spodenek, prawymi stronami do siebie. Następnie zszywamy zewnętrzne i wewnętrzne szwy nogawek.

Spodenki baggy 12

KROK 6

Przygotowujemy ściągacze.

Ze ściągacza wycinamy 3 prostokąty. Jeden o szerokości ok. 10 cm i długości 3-4 cm krótszej, niż obwód pasa, czyli jeżeli właściciel moich spodenek ma obwód pasa 48 cm, to przygotowuję ściągacz 10 x 44 cm. Pozostałe dwa ściągacze mają mieć również szerokość 10 cm i długość 2-3 cm krótszą, niż obwód dolnej części nogawki spodenek.

Ściągacze składamy na pół i zszywamy.

Spodenki baggy 13

Składamy je na pół, aby utworzył nam się tunel z podwójnego ściągacza.

Na ściągaczach nogawek oraz nogawkach wyznaczamy dwa punkty w równej odległości. Jednym punktem będzie szew, a drugi punkt będzie znajdował się naprzeciwko. Na nogawkach naszymi punktami będą szwy. Przypinamy ściągacz do nogawek w dwóch wyznaczonych punktach. Przyszywamy, lekko naciągając ściągacz podczas szycia.

Spodenki baggy 14

Tak samo postępujemy ze ściągaczem w pasie, z jedną małą różnicą – wyznaczamy cztery punkty styczne zarówno na ściągaczu, jak i pasie spodenek. Przyszywamy.

spodenki baggy 15

Spodenki gotowe.

spodenki baggy 16 spodenki baggy 17

spodenki baggy 19

spodenki baggy 18

spodenki baggy 20

 

 

 

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Do momentu przyszywania ściągacza wszystko wydawało mi się w miarę łatwe 😀 Ale instrukcja jest bardzo przejrzysta i aż mnie kusi, żeby pożyczyć od mamy maszynę do szycia.

 • U Ciebie jak zwykle inspirująco! 🙂 Ja niestety nie mam cierpliwości do szycia, ale podziwiam takie pomysły 🙂

 • Piękne są, chciałabym tak umieć. a ja ani troszkę takich zdolności nie posiadam. CHLIP

 • MrsGrono.com

  Bardo dobrze opisane! No i bardzo ladne 🙂

 • Danuta Brzezińska

  Dzieciaków już nie mam, nawet wnuki już duże ale po Twoich krokach widzę, że szycie wcale nie takie trudne. Kupiłam maszynę i chcę zacząć.

 • Bardzo fajne te spodenki wyszły, ten model jest naprawdę łatwy do uszycia:)

 • Olenka90

  Cudne spodenki. Planuję właśnie zabrać się za coś bardziej ambitnego i chodzi mi konkretnie o dresówkę. Do tej pory robiłam mniej wymagające rzeczy i – co tu ukrywać – z mniej elastycznych materiałów. Trochę się obawiam, czy dam radę, ale te spodenki mnie zauroczyły i właśnie rozpoczęłam poszukiwanie materiału, tylko dla dziewczynki. Trafiłam na to i moooocnooo się zastanawiam, bo ogromnie mi się podoba wzór 😀 http://pasja-julii.pl/dresowka-petelka-zwierzaki W przyszły weekend chciałabym nad tym popracować, mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie. Trzymaj kciuki za młodą szyciową adeptkę 😉