Pozwól sobie i swojemu dziecku się nudzić

Jak to, nie masz co robić? Nudzisz się? Nie siedź tak bezczynnie, zajmij się czymś. Jest tyle ciekawych rzeczy do robienia. Ja mam tyle zajęć i rzeczy na głowie, że nawet nie wiem co to nuda. A nawet wręcz przeciwnie, ciągle brak mi czasu, więc jeśli ty masz go za dużo, podziel się ze mną. Ja wykorzystam go o wiele lepiej.

 

Czy ktoś z was kiedyś słyszał te słowa, albo sam miał ochotę je wypowiedzieć?

 

Nuda, lenistwo, nicnierobienie to słowa, które zazwyczaj przywołują negatywne skojarzenia. Bierność, nawet chwilowa, uznawana jest za coś złego, a wręcz niezrozumiałego. Bo przecież, jak możemy usiąść i nic nie robić, podczas gdy świat wokół nas tak pędzi? Wszyscy wokół mają swoje pasje, zainteresowania, ciągle się rozwijają, dążąc do lepszej wersji siebie, cały czas coś robią, aby być o krok bliżej do osiągnięcia sukcesu.

Dlatego też i my, chcąc podążać krok w krok, ustalamy sobie cele i bezustannie dążymy do ich realizacji. Mimo iż często uwielbiamy to co robimy, czasami dopada nas zmęczenie i musimy po prostu odpocząć. Niestety, nawet wtedy nie ma miejsca na nudę. Bierzemy do ręki książkę, beletrystykę albo jeszcze lepiej jakąś rozwojową, czytamy teksty, czy to w czasopismach, czy w Internecie, najlepiej związane z dziedziną naszych zainteresowań, a może coś w języku obcym, żeby połączyć przyjemne z pożytecznym. Oglądamy filmy, słuchamy podcasty, oczywiście takie, które motywują do działania, bo dzięki nim zapominamy o zmęczeniu i bierzemy się do pracy.

Nie pozwalamy sobie na nicnierobienie, na bezczynność. Nie potrafimy się nudzić. Nawet gdy nie mamy przysłowiowego „nic do roboty”, co bardzo rzadko się zdarza, wypełniamy swój czas zapychaczami, jak media społecznościowe, telewizja, czy prasa sensacyjno-rozrywkowa. Bo przecież trzeba coś robić. Ludzie, którzy mają trudności ze znalezieniem sobie zajęcia i nie zawsze odznaczają się pełną gotowością do działania są postrzegani za nudziarzy z mało interesującym życiem i brakiem perspektyw na osiągniecie sukcesu. Bezczynność nie jest w cenie, bo podobno inteligentni ludzie nigdy się nie nudzą.

Ale czy rzeczywiście intensywność naszego życia odzwierciedla jego jakość? Czy szybkie tempo i ciągła aktywność są gwarancją sukcesu i szczęścia?

 

Bardzo często tą gonitwą zarażamy nasze dzieci, które nie mają wyboru, żyją według przykładu, jaki im dajemy. Już od samego początku kupujemy całą masę zabawek, różnego rodzaju grzechotki, pluszaki, czy inne grające ustrojstwa. Oby jak najwięcej dźwięków, kolorów i funkcji. Wystawiamy nasze dzieci na różnorodne bodźce, mając na celu jak najlepszy ich rozwój. Musi być ciekawie, bo inaczej zaczną się nudzić. Dlatego wymachujemy nad głową grzechotkami, kładziemy na kolorowych matach, czy bujaczkach z wibracjami, melodyjkami, tysiącem zawieszek, lusterek i pozytywek. Wszystko po to, aby zapobiec nudzie.

Potem dzieci rosną, a wraz z nimi ilość zabawek i zajęć. Jednak mimo to, obraz snującego się po domu dziecka, powtarzającego „mamo, tato, nudzi mi się” jest dobrze znany większości rodzicom. W takich sytuacjach zazwyczaj reagujemy na dwa sposoby. Albo nie potrafimy zrozumieć i ze zdenerwowaniem mówimy: „Jak możesz się nudzić, przecież masz tyle zabawek. Idź się pobaw” albo stawiamy na zadaniowość i zasypujemy dziecko pomysłami na zorganizowanie czasu. Rzadko kiedy pozwalamy dzieciom się nudzić.

A może czasami warto powiedzieć: „Rozumiem, ja też się czasami nudzę, ale przecież to nie jest nic złego” i po prostu poczekać. Często bywa tak, że nuda bardzo szybko mija, bo dziecko samo wpada na wyjątkowo kreatywne pomysły, które angażują jego uwagę przez długi czas.

 


 

„Monotonia cichego życia pobudza umysł do twórczości.”

                                                                                                                                     Albert Einstein

 


 

NUDA (oczywiście w odpowiedniej ilości) MOŻE BYĆ DOBRA NIE TYLKO DLA DZIECI, ALE RÓWNIEŻ DLA DOROSŁYCH.

 

Postarajmy się więc, aby wywoływała w nas pozytywne skojarzenia z kilku podstawowych powodów:

 

Jest odpoczynkiem dla mózgu

Nasz mózg przez większość czasu działa na wysokich obrotach. Nawet w nocy nie przechodzi w stan spoczynku. Dlatego też, momenty nicnierobienia są niezbędne, aby mógł prawidłowo pracować. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które dopiero poznają świat i ciągle uczą się nowych rzeczy.

 

Jest odpoczynkiem dla nas

Nuda jest chwilą wytchnienia. Dzięki niej możemy się zatrzymać i złapać głębszy oddech. To właśnie nicnierobienie pomaga nam osiągnąć wewnętrzny spokój, dzięki któremu odzyskujemy energię emocjonalną. Dzieci również potrzebują takiego odpoczynku, bo ich życie jest nie mniej intensywne od naszego.

 

Zwiększa uważność

Kiedy się nudzimy, zaczynamy z większą uwagą przyglądać się wszystkiemu, co znajduje się wokół nas. Zauważamy szczegóły, na które na co dzień nie zwracamy uwagi. Zaczynamy dostrzegać barwy, zapachy, dźwięki, które często są dla nas nowymi doświadczeniami, dzięki którym lepiej poznajemy zarówno świat wokół, jak i siebie.

 

Zmniejsza stres

Dzięki nudzie odpoczywamy, stajemy się bardziej uważni, a w konsekwencji mniej zestresowani. Nuda może być skutecznym sposobem na odreagowanie ciągłego napięcia związanego z natłokiem zajęć.

 

Skłania do przemyśleń

W chwilach gdy nie mam nic do robienia, zazwyczaj zaczynamy myśleć. Rozmyślamy nad życiem, robimy podsumowania, planujemy. Jest to świetny moment, aby poukładać sobie pewne rzeczy, na co zazwyczaj w pędzie codzienności nie mamy czasu.

 

Pobudza wyobraźnię i kreatywność

Kiedy się nudzimy, uruchamiamy naszą wyobraźnię. Zaczynamy marzyć, tworzyć w głowie różne historie, a gdy mamy pod ręką kartkę i coś do pisania, mimochodem rysujemy przeróżne bazgroły, co wpływa na rozwój naszej kreatywności. Dzięki temu często wpadamy na rewelacyjne pomysły, które motywują nas do dalszej aktywności.
Dzieci w chwilach znudzenia zaczynają wymyślać niecodzienne zabawy, potrafią stworzyć coś z niczego. Wtedy okazuje się, że tak naprawdę aby się świetnie bawić, nie potrzebują żadnych zabawek.

 

Motywuje do działania

Nuda zazwyczaj nie jest dla nas zbyt przyjemnym stanem. Dlatego też, chcąc uniknąć tego dyskomfortu, zaczynamy po prostu działać. Już nawet krótka chwila niezagospodarowana żadnymi czynnościami, takie zwyczajne nicnierobienie, staje się motywacją do podjęcia działania i zwiększa produktywność. To właśnie wtedy przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły, które mogą być początkiem czegoś nowego. A dla dziecka nuda często staje się początkiem najciekawszych zabaw i zajęć.

 

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że nie każda nuda jest dobra. Kiedy stajemy się apatyczni, nie mamy na nic ochoty, nie potrafimy się niczym zająć przez dłuższy czas, nie jesteśmy w stanie przerwać monotonii, może powinniśmy wręcz zmusić się do znalezienia sobie jakiegoś zajęcia, które przerwałoby ten stan albo po prostu poszukać pomocy wśród innych ludzi.

 

Warto jednak od czasu do czasu pozwolić zarówno sobie, jak i swoim dzieciom się trochę ponudzić. Nuda może prowadzić do odkrywczych pomysłów i życiowej rewolucji.

 

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • bardzo fajny i ciekawy tekst …
  daje do myślenia
  {pozdrawiam MARCELKA

 • Dziękuję 🙂 Większa część społeczeństwa pojmuje nudę jako coś negatywnego, a tymczasem jest ona niesamowitym bodźcem pobudzającym wyobraźnię.

 • To życzę, aby marzenie się spełniło 🙂 To prawda, że trudno się nudzić, wiele osób tego nie potrafi.

 • Czasami jednak warto się trochę ponudzić, chociaż sama wiem, że z dzieckiem obok, to nie jest takie łatwe.

 • Dokładnie. Na dodatek, my, dorośli traktujemy nudę jako coś złego, a tak naprawdę może być bardzo pożyteczna.

 • Ja mam dokładnie tak samo, nie potrafię się nudzić. Nuda jednak może mieć bardzo dobry wpływ na nasz umysł, ale przez to, że wywołuje w nas negatywne skojarzenia, to często nie chcemy jej do siebie dopuścić, więc nawet jak czekamy w kolejce, to nie potrafimy po prostu stać nic nie robiąc, tylko szukamy jakiegoś zajęcia.

 • U nas też ciężko z tą nudą, bo dzieci są niesamowicie kreatywne i nawet jeśli doświadczają nudy, to jest to tylko chwilowe, bo za chwilę znajdują sobie coś ciekawego do zajęcia, ale właśnie o to w tym wszystkim chodzi 🙂

 • Chodzi mi właśnie o nudę samą w sobie, nie o czas wolny. Czas wolny potrafimy sobie organizować czasami nawet aż za bardzo, ale za to zupełnie nie potrafimy się nudzić. Przez to że nuda wywołuje w nas negatywne skojarzenia, unikamy jej jak ognia. Istnieje nawet powszechna opinia, że człowiek, który się nudzi jest mało interesujący. A niekoniecznie tak jest, bo nuda przyczynia się do rozwoju kreatywności i to właśnie wtedy przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły. Dlaczego więc by sobie na to nie pozwolić? Często nawet nie potrafimy stać w kolejce, nic nie robiąc, tylko od razu szukamy jakiegoś zajęcia.

 • Dokładnie 🙂 A łono natury jest najlepszym sposobem na zresetowanie się i dopuszczenie do siebie własnych myśl.

 • Dokładnie. A tak naprawdę rzadko kto potrafi się nudzić. W chwilach nudy, my po prostu od razu zabieramy się za robienie czegoś, a nie o to w tym wszystkim chodzi.

 • Te badania to kolejny dowód na to, że nuda jest potrzebna. Ja mam dokładnie tak samo, że wtedy gdy nic nie robię, to przychodzą mi do głowy najlepsze pomysły. W chwilach nudy po prostu dopuszczamy do głowy swoje luźne myśli, na które nie mamy czasu podczas codziennych obowiązków.

 • Dokładnie 🙂 Jednak mimo to, wiele osób nie pozwala sobie na nudę, bo kojarzy im się ona negatywnie, dlatego unikają jej jak tylko mogą.