Plisa kryjąca szew łączący ściągacz z dekoltem

Jedną z rzeczy, które najbardziej lubię w szyciu to szczegóły. Lubię gdy moje uszytki są wykończone w 100%, nie tylko na zewnątrz, ale również po wewnętrznej stronie. Dlatego też, jeśli chodzi o ubrania, zwracam uwagę nie tylko na to jak leżą, ale również na ich wnętrze. Muszę obejrzeć każdy szew, wziąć pod lupę każdą podszewkę, załamanie, łączenie, kieszeń. Metka, tasiemka, guziczki, koronka, plisa kryjąca szew – to wszystko jest u mnie mile widziane. Mając na sobie ubranie, które jest porządnie wykończone i wygląda estetycznie nie tylko po prawej, ale również po lewej stronie, od razu lepiej się w nim czuję.

 

Dzisiaj pokażę Wam sposób na ukrycie szwu łączącego ściągacz z dekoltem, czyli jak wszyć plisę w 6 krokach.

 

KROK 1

Mierzymy odległość między jednym i drugim szwem ramienia w tylniej części bluzki. Wycinamy pasek materiału o szerokości ok. 5 cm i długości = odległość między szwami ramion + 2cm.

Plisa kryjąca szew dekoltu 1

Jeśli chcemy obszyć cały dekolt dookoła, musimy zmierzyć cały jego obwód i dodać do niego ok. 4cm.

 

KROK 2

Składamy wycięty pasek na pół, lewa stroną do wierzchu. Zszywamy dwa brzegi.

Plisa kryjąca szew dekoltu 2

 

KROK 3

Delikatnie ścinamy rogi, uważając aby nie uszkodzić szwu.

 

KROK 4

Wywracamy plisę na prawą stronę. Prasujemy

 

KROK 5

Umieszczamy plisę po lewej stronie bluzy, zgięciem do góry, równo z zapasem ściągacza. Jej boczne brzegi muszą znajdować się na wysokości szwów ramion. Przyszywamy, a w zasadzie wdajemy (czyli delikatnie marszczymy, nie robiąc przy tym zakładek), plisę po szwie, którym przyszywaliśmy ściągacz.

Obcinamy zapas materiału plisy.

Plisa kryjąca szew dekoltu 3

 

KROK 6

Zakrywamy plisą szew łączący ściągacz z dekoltem i przypinamy za pomocą szpilek. Koniec i początek plisy powinien znaleźć się na szwach ramion.

Plisa kryjąca szew dekoltu 4

Stębnujemy plisę ok. 1 mm od brzegu, uważając aby nie utworzyły nam się żadne zakładki lub załamania na spodniej części materiału (czyli po prawej stronie bluzki).

Plisa kryjąca szew dekoltu 5

 

I tym sposobem w 6 krokach ukryliśmy szew łączący ściągacz z dekoltem. Prawda że wygląda o wiele bardziej estetycznie?

Plisa kryjąca szew dekoltu 6

Plisa kryjąca szew dekoltu 7

 

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • A ja mam odwrotnie. W szyciu to właśnie szczegóły są dla mnie najtrudniejsze i bardzo szybko tracę zapał. W innych dziedzinach rękodzieła uwielbiam takie dłubanie i dopracowywanie, ale w szyciu nie przychodzi mi to tak łatwo.

 • Blondynki Kreatywnie

  Dzięki kochana uszyje dzięki tobie sukienki dla siebie i dla córki na lato

 • Szwy w tym miejscu nigdy mi nie przeszkadzały, ale efekt jest naprawdę świetny! No i wygląda to na bardzo łatwe w wykonaniu 🙂

 • Izabela Trela

  Nawet nie zauważam czy w moich ubraniach takie szwy są widoczne czy zakryte, jesteś naprawdę perfekcjonistką! 🙂 Ale masz rację, bluza wygląda całkiem inaczej, widać że to solidna robota. Teraz już na zawsze pozostanie mi „zboczenie” sprawdzania szwów 😀

 • O wow. Nawet nie wiedziałam, że dekolt trzeba jeszcze jakoś dodatkowo obrabiać. Szycie to dla mnie czarna magia, podziwiam talent 🙂

 • Przepiękna jest ta piżamka Pepki <3 Kochana, nie uszyłabyś mi takiej 2x? Pytam serio. Mam t u takich dwóch miłośników 😉

 • Nie umiem szyć, ale przedstawiłaś to w taki sposób, że nawet ja bym sobie z tym poradziła 🙂

 • Szkoda, że taką nogą jestem do szycia i wszelkich prac artystycznych 🙁

 • Magda Lena

  O, ta sztuczka bardzo się przyda, gdy dziecko ma wrażliwą skórę i podrażniają ją szwy. W sumie to może być przydatne nie tylko dla dziecka. Wiele ubrań dla dorosłych jest szytych jakimiś nićmi, które są bardzo ostre.