Kocyk z włóczki – jak podszyć? (tutorial)

Moja przygoda z drutami zaczęła się kiedy byłam w ciąży, a w zasadzie na samym jej końcu. Moja sprawność fizyczna pozostawiała wtedy wiele do życzenia, a tak naprawdę wcale jej nie było, więc jedyne co mi pozostało, to poruszanie rękoma. I tak pewnego dnia pojechałam do pasmanterii, kupiłam druty i całą torbę włóczki, i w przerwach między czytaniem książek, zaczęłam dziergać kwadraty na kocyk dla Melushki.

Jak już zaczęłam, to prawie że nie rozstawałam się z drutami. Towarzyszyły mi wszędzie, nawet podczas dwóch pobytów w szpitalu. Gdy zaczęła się akcja porodowa i przewieźli mnie z patologii ciąży na porodówkę, pierwsze o czym pomyślałam, oczywiście zaraz po telefonie do K., to że nie wzięłam drutów i że będzie mi się nudziło. Dlatego też, jak tylko K. przyjechał na porodówkę, od razu poprosiłam go aby przyniósł mi druty z sali, w której leżałam. I tak pomiędzy jednym skurczem a drugim, a czasami nawet i podczas, powstawały kolejne kwadraty. Niestety, nie udało mi się skończyć kocyka przed porodem.

Dopiero jak wyszłam do domu, to po jakimś czasie połączyłam wszystkie kwadraty i miałam zamiar go podszyć. Ale w tej kwestii, ciągle zmieniałam zdanie. Na początku kupiłam tkaninę bawełnianą, potem doszłam do wniosku, że wyglądałby ładniej, gdybym obszyła go jakąś szerszą lamówką. Nie mogłam jednak znaleźć takiej jaką chciałam, a nie miałam ochoty robić 4 m lamówki samodzielnie. Koniec końców, kupiłam węższą, ale zmieniłam zdanie co do materiału i postanowiłam podszyć go dzianiną, bo jest bardziej miękka i delikatniejsza w dotyku niż tkanina. Mając już wybraną dzianinę w ręku, wpadłam na pomysł, że może zamiast lamówki zrobię ramkę z dzianiny. Stanęło jednak na tym, że została dzianina z lamówką. W ten właśnie sposób po 2 latach skończyłam kocyk. Jest on dosyć dużych rozmiarów, więc na szczęście, to małe opóźnienie nie przeszkadza, ponieważ Melushka nie zdążyła z niego wyrosnąć. Mam nadzieję, że będzie nam dobrze służył podczas zimy i chłodniejszych jesiennych dni.

 

Kocyk jest zrobiony z włóczki o składzie 70% wełna, 30% akryl, sugerowany rozmiar drutów to 4-4,5. Składa się z 42 kwadratów w 6 różnych kolorach. Kwadraty są wykonane ściegiem francuskim.

 

Co będzie nam potrzebne?

Kocyk z włóczki jak podszyć 1

 • kocyk
 • tkanina lub dzianina (ilość zależy od rozmiaru kocyka)
 • lamówka (obwód kocyka + 5 cm)
 • szpilki
 • nożyczki
 • metr krawiecki
 • nici
 • igła

 

KROK 1

Mierzymy kocyk i docinamy kawałek materiału o takim samym rozmiarze. U mnie jest to ok. 90 cm x 110 cm.

Kocyk z włóczki jak podszyć 2

 

KROK 2

Teraz będziemy przyszywać lamówkę w taki sposób aby szwy były niewidoczne.

Po prawej stronie materiału, przy samym brzegu, przypinamy lamówkę. Musimy to zrobić w taki sposób, aby materiał i lamówka były ułożone prawymi stronami do siebie.

Kocyk z włóczki jak podszyć 3

Przyszywamy, szyjąc w miarę blisko brzegu. Ja robię to ściegiem prostym w miejscu zaprasowania lamówki. Początek i koniec lamówki pozostawiamy nie przyszyty.

Kocyk z włóczki jak podszyć 4

 

KROK 3

Aby łączenie lamówki wyglądało estetycznie, musimy zszyć jej początek z końcem w następujący sposób: początek zaginamy pod kątem prostym, a koniec nakładamy na wierzch. Spinamy dwa końce lamówki, wpinając szpilkę pod skosem. Zanim zszyjemy, sprawdzamy, czy spięliśmy w odpowiednim miejscu, ponieważ lamówka musi mieć dokładnie taką samą długość, jak materiał. Gdy będzie zbyt długa zmarszczy nam się lamówka, a gdy będzie za krótka, zmarszczy nam się materiał.

Gdy jesteśmy pewni, że jest w porządku, przeszywamy po linii wpięcia szpilki.

Kocyk z włóczki jak podszyć 5

Po zszyciu, sprawdzamy, czy wszystko jest dobrze i jeśli tak, to ucinamy końce lamówki, pozostawiając ok.0,5 cm zapasy, które zaprasowujemy na boki.

Kocyk z włóczki jak podszyć 6

Dokańczamy przyszywanie lamówki do materiału.

 

KROK 4

Teraz będziemy łączyć lamówkę z kocykiem. Na początku szpilkami przypinamy jej brzeg do brzegów kocyka, tak aby były zwrócone prawymi stronami do siebie. Radzę przypiąć od razu całą lamówkę albo jeden . W ten sposób unikniemy problemu, że zostanie nam zbyt dużo lamówki, czy kocyka.

Przyszywamy, pozostawiając nieprzyszyte rogi i otwór, przez który będziemy wywracać kocyk na prawą stronę. Otwór nie może znajdować się na rogu.

Kocyk z włóczki jak podszyć 7

Mój kocyk jest bardzo rozciągliwy, a do tego dosyć gruby, dlatego też do przyszycia lamówki użyłam ściegu owerlokowego, naprężenie nici ustawiłam na 2, a docisk stopki na 0. Podczas szycia musiałam trochę sama przesuwać kocyk, ale dzięki temu nie rozciągnął mi się.

 

KROK 5

Teraz zajmiemy się rogami.

Po lewej stronie formujemy na rogu lamówki taki jakby trójkąt i wpinamy szpilkę pod skosem, do połowy szerokości lamówki. Zszywamy w miejscu wpięcia szpilki, a następnie obcinamy nadmiar lamówki. Tak utworzony róg przyszywamy do kocyka. W ten sposób postępujemy z każdym rogiem.

Kocyk z włóczki jak podszyć 8

Po prawej stronie gotowy róg powinien wyglądać tak jak na poniższym zdjęciu.

Ja ustawiłam zbyt słabe naprężenie nici, dlatego też jest ona widoczna.

Kocyk z włóczki jak podszyć 9

 

KROK 6

Pozostawiony otwór zszywamy ręcznie ściegiem krytym. Jeśli nie wiecie jak to zrobić, zajrzyjcie tutaj.

Kocyk z włóczki jak podszyć 9

 

KOCYK GOTOWY. (Nareszcie:))

 

Kocyk z włóczki jak podszyć 11

Kocyk z włóczki jak podszyć 12

Kocyk z włóczki jak podszyć 13

 

 

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Naprawdę warto. Szycie daje ogromną satysfakcję 🙂

 • Dziękuję 🙂 Ale Ty za to bardzo lubisz się z aparatem, a ze mną nie tworzy on tak wspaniałego duetu 😉

 • Dziękuję za tak miłe słowa <3 A co szyłaś?

 • Dziękuję, ale nie ma czego zazdrościć, każdy ma jakieś swoje hobby i jest dobry w czymś innym 🙂

 • Dziękuję 🙂

 • Na pewno byś dała radę 🙂

 • Oj tak, szczególnie jak wiem ile w niego pracy włożyłam 🙂

 • Dziękuję bardzo 🙂

 • Ja zaczęłam szyć, jak byłam na macierzyńskim, bo wcześniej też jakoś ciągle brakowało mi czasu. Ale posiadanie dziecka bardzo mnie zmotywowało, bo zawsze wynajdywałam przeróżne rzeczy, które chciałam, żeby miała, a kosztowały fortunę, więc postanowiłam robić je sama i tak jakoś wyszło 🙂

 • Też ją bardzo lubię 🙂 Wygląda też super na różnych bluzach i bluzkach.

 • Dziękuję <3 <3 <3 Tyle miłych słów 🙂 Ja też muszę do nich wrócić, bo ostatnio je zaniedbałam na rzecz szydełka. Ale niebawem zacznie się jesień, więc będzie robienie sweterków 🙂

 • Przyznam szczerze, że ja sama nie lubię takich czystych wełnianych kocyków, więc dla mnie podszywanie to świetna sprawa.

 • Czasami nie wiemy na co nas stać dopóki tego nie spróbujemy 🙂

 • Dziękuję za miłe słowa 🙂 Teraz zrobiłabym go już w innej kolorystyce, która pasowałaby do wystroju pokoiku Melushki, ale 2 lata tamu jeszcze nie miałam pomysłu na jej pokój i zrobiłam taki kolorowy.

 • Próbuj :)Mnie też nie zawsze wszystko wychodzi od razu, tym bardziej, że jestem samoukiem, więc czasami robię coś po 5 razy, aż się uda. Ale efekty zazwyczaj są bardzo satysfakcjonujące 🙂

 • A co Ci się udało zrobić?