Jak uszyć rożek, becik – czyli o tym jak zostałam babcią

Zostałam babcią. W takim wieku to skandal. Ale cóż? Jakie miałam wyjście po tym jak moja córka przyszła do mnie i powiedziała: „mamuś jesteś babcia”? Uśmiechnąć się, pogodzić z sytuacją i dzielnie ją wspierać. Melushka wytrwale opiekuje się swoim synkiem, karmi go, przewija, przytula i usypia. Na szczęście, jest mało wymagającym dzieckiem. Zasypia od razu, jak się go tylko położy i śpi do momentu, aż się go weźmie na ręce. Płacze tylko wtedy, gdy mocno naciśnie się jego rączkę. Nie ma kolek, bólów brzuszka, ani innych dolegliwości. Dosłownie anioł – marzenie każdej matki. Po prostu nie da się go nie kochać. Acha, zapomniałabym o najważniejszym – ma na imię Bartuś.

Jak na prawdziwą babcię przystało, zabrałam się za przygotowywanie wyprawki dla wnuczka. W pierwszej kolejności powstał becik, czy jak kto woli rożek.

To co? Szyjemy razem?

 

Mój rożek ma wymiary ok. 60 x 60 cm.

 

Co będzie nam potrzebne?

Jak uszyć becik, rożek 1

 • tkanina (u mnie dwa kwadratowe kawałki o boku ok. 82 cm)
 • owata
 • 0,5 m tasiemki
 • rzep (u mnie o szerokości 2,5 cm i długości 13 cm)
 • szpilki
 • metr krawiecki
 • nożyczki
 • nici
 • maszyna do szycia

 

KROK 1

Ja wykorzystałam tkaninę ze wzorem i chciałam, żeby na beciku układał się w odpowiednią stronę, dlatego też złożyłam rogi do środka kwadratu i obcięłam. Powstał kwadrat o boku ok. 62 cm.

Jak uszyć becik, rożek 2

Następnie na jego podstawie docięłam drugi identyczny oraz owatę. Jak widzicie na poniższym zdjęciu, mój kawałek owaty jest większy, niż bawełna, ale nie jest to konieczne.

Jak uszyć becik, rożek 3

Jak uszyć becik, rożek 4

 

KROK 2

Spinamy szpilkami dwa kawałki tkaniny, prawymi stronami do siebie, a pod spodem przypinamy owatę.

Przecinamy tasiemkę na połowę i przypinamy jedną część w bocznym rogu (u mnie lewy). Upinamy ją między dwie części tkaniny, a dłuższą jej część kierujemy do wewnątrz.

Jak uszyć becik, rożek 5

Zszywamy, zaokrąglając delikatnie rogi i pozostawiając otwór, przez który będziemy wywracać rożek na prawą stronę. Po zszyciu obcinamy zapasy i obrzucamy brzegi. Ja zrobiłam to za pomocą ściegu zygzakowego, ale można również użyć do tego owerlok lub ścieg owerlokowy.

Jak uszyć becik, rożek 6

 

KROK 3

Przez pozostawiony otwór wywracamy rożek na prawą stronę, prasujemy, a następnie zszywamy otwór.

Jak uszyć becik, rożek 7

 

KROK 4

Rzep przecinamy na połowę. Jedną część przypinamy po wewnętrznej stronie becika, w rogu, w którym wszyliśmy tasiemkę. Drugą natomiast po jego zewnętrznej stronie, w przeciwległym rogu. Ja zrobiłam to ok. 16 cm od brzegu. Najlepiej jest po prostu złożyć becik i sprawdzić, w którym miejscu powinniśmy przypiąć drugi rzep. Pod drugi rzep przypinamy tasiemkę.

Jak uszyć becik, rożek 8

Następnie przyszywamy. Ja użyłam do tego ściegu prostego elastycznego, ze względu na to, że jest mocniejszy. Co więcej, przyszyłam je nicią w miętowym kolorze.

 

KROK 5

Obszywamy becik dookoła, ok. 6 cm od brzegu. Ja użyłam do tego ozdobnego ściegu i nici w kolorze miętowym, ale równie dobrze można to zrobić ściegiem prostym.

Jak uszyć becik, rożek 9

Jak uszyć becik, rożek 11

 

KROK 6

Końce tasiemek przypalamy lub podwijamy i podszywamy.

Jak uszyć becik, rożek 10

 

KROK 7

Szyjemy kokardkę.

Z tkaniny (u mnie w kolorze miętowym) wycinamy dwa prostokąty o wymiarach 6 x 8 cm i jeden o wymiarach 4 x 6 cm. Dwa większe prostokąty składamy prawymi stronami do siebie i zszywamy, pozostawiając po środku dłuższego boku otwór, przez który będzie wywracać element na prawą stronę. Mniejszy prostokąt składamy na pół po dłuższym boku i zszywamy z przeciwległej strony.

Jak uszyć becik, rożek 12

Wywracamy na prawą stronę. Zszywamy pozostawiony otwór, prasujemy.

Jak uszyć becik, rożek 13

Formujemy kokardkę, zawijając wokół niej pasek. Następnie zszywamy i obcinamy zapas tkaniny.

Jak uszyć becik, rożek 14

Jak uszyć becik, rożek 15

Przyszywamy kokardkę do becika, w miejscu gdzie widoczne są szwy po przyszyciu rzepu.

Jak uszyć becik, rożek 16

Gotowe 🙂

A tak oto w rożku prezentuje się mój mały wnuczek 🙂

Jak uszyć becik, rożek 18

 

 

TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Piękny!!!

 • piękny 🙂 jestem pod wrażeniem 🙂

 • Gratulacje z zostania babcią,a Bartuś w beciku prezentuje się uroczo.

 • Made by Wife

  Niby takie proste, ale… Chciałabym móc tak pięknie szyć ale jakoś z igłą i nitką mi nie po drodze. Piękny rożek dla uroczego wnusia! Pozdrawiam 🙂

  • Mnie do niedawna równie było nie po drodze, ale na którymś skrzyżowaniu spotkałam się z maszyną i już nie chciałam się rozstać 🙂

 • jej…piękny! Nigdy w życiu nie szyłam na maszynie, wszystko tworzę ręcznie.
  Może kiedyś 🙂

  Zapraszam serdecznie do mnie: http://niekonwencjonalna.com/
  Pozdrawiam 🙂

  • Ja też na początku robiłam tylko na drutach i szydełku, a maszyny nawet się bałam. Ale jak już zaczęłam, to nie mogłam się oderwać.

 • Maria Skłodowska

  Ho ho ho! Pełen profesjonalizm. Zadbałaś nawet o takie szczegóły jak kokardka. I te dopracowane detale: wykończenia brzegów, podwinięcia – cudo 🙂

 • Profesjonalnie uszyty becik! Brawo! A z tym wstępem to trochę mnie zaskoczyłaś. Melushka została mamą??? 😉

 • Piękny! Aż zachciało mi się wyciągnąć maszynę z szafy 🙂

 • wow super , Piekny becik :))