Jak uszyć czapkę beanie (smerfetkę)?

Czasy kiedy Amelushka wychodząc na spacery mogła nosić jedną czapeczkę i apaszkę przez dwa, trzy tygodnie bezpowrotnie minęły. Teraz zazwyczaj po dwóch, trzech dniach nadają się tylko do prania. Dlatego też, musimy być w posiadaniu co najmniej dwóch zestawów.
W tym sezonie króluje u nas zestaw z MayLily. Jest to bambusowa czapeczka i apaszka, z których jestem niesamowicie zadowolona, ale o tym kiedy indziej. Drugi komplet postanowiłam uszyć sama.
Wykonanie czapeczki typu beanie (którą ja nazywam smerfetką) jest niewiarygodnie proste.

Czego użyłam do wykonania czapeczki:
 • 0,5 m cienkiej dresówki (w moim przypadku jest to jeden kolor, ale czapeczkę można uszyć również dwukolorową)
 • papieru do przygotowania wykroju
 • centymetra
 • miękkiego ołówka
 • nożyczek
Sposób wykonania:

KROK 1
Na początku mierzymy obwód głowy dziecka, dzielimy go na pół i przygotowujemy wykrój. Obwód czapeczki musi być o 2-3 cm węższy od obwodu głowy dziecka. 
Amelushka ma główkę o obwodzie 45 cm, dlatego też czapeczka będzie miała obwód 42 cm. Przygotowałam więc wykrój o wymiarach 21 cm (połowa obwodu)x25 cm (długość). Przy długości 25 cm czapeczka dosyć sporo „zwisa” z tyłu.
Następnie składamy materiał na pół i wycinamy na podstawie wykroju, pamiętając o 1 cm zapasie. Potrzebujemy dwóch identycznych kawałków materiału. 
Jeśli chcemy uszyć czapeczkę dwustronną, używając do tego dwóch różnych materiałów, potrzebujemy oczywiście dwóch kawałków o innym kolorze lub wzorze. 
Możemy również uszyć czapeczkę jednostronną, wtedy potrzebny jest nam tylko jeden kawałek materiału. W moim przypadku materiał, którego użyłam jest zbyt cienki na czapeczkę jednostronną. 
Nasze dwa kawałki materiału wyglądają w ten sposób:
KROK 2
Złożony na pół materiał składamy jeszcze raz na pół, spinamy szpilkami i na górze rysujemy szpic, a następnie wycinamy.
KROK 3
Po rozłożeniu materiału powstanie nam taki jakby płotek. Następnie zszywamy krawędzie według poniższej instrukcji.
KROK 4
Powtarzamy wszystkie powyższe kroki z drugim kawałkiem materiału.
KROK 5
Składamy ze sobą, prawymi stronami do siebie, dwie uszyte części i spinamy szpilkami.
Zszywamy dół czapki, pamiętając, aby zostawić otwór, który pozwoli nam wywrócić czapkę na prawą stronę.

KROK 6
Wywracamy czapkę na prawą stronę, zostawiając na zewnątrz róg. Ręcznie przeszywamy dwie warstwy czapki (tylko na samym rogu), dzięki czemu materiał będzie trzymał się razem.

KROK 7
Zszywamy pozostawiony otwór.


CZAPECZKA GOTOWA:-) 


TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Facebooktwittergoogle_pluspinterest
 • Marta Gie

  super…piekny zestaw…gratuluje umiejętnosci choc na zdjeciach wszystko wyglada prosto to pewnie dałabym plamę

  • Dziękuję za miłe słowa <3 Szycie nie jest aż takie trudne, na jakie wygląda 🙂

 • Kasia Makarska

  Kapitalna ta czapeczka. A Maleństwo słodkie. 🙂

 • Her best ideas

  Rzeczywiście całkiem proste:) uwielbiam czapeczki tego typu i też kupuje mojej córce. Ostatnia zdobycz ma dodatkowo pompon z włóczki i tez wygląda super. pozdrawiam, Joanna

  • Oooo, z pomponem z włóczki musi świetnie wyglądać. Przyznam szczerze, że tego typu czapki lubię mieć również na sobie. Według mnie, pasują one każdemu.

 • Wydaje się dość proste. Jestem początkująca w DIY 🙂 Tylko że moja mała nie lubi nosić czapek i ciągle je zrzuca. Może z czasem polubi 🙂 A Twoja czapka wyszła super. A ta apaszka też bardzo mi się podoba – uszyłaś sama czy kupiłaś?

  • Moja Melushka nie ma nic przeciwko noszeniu czapek, o ile nie posiadają one troków. Żadne wiązane czapki nie wchodzą u nas w grę. A jeśli chodzi o apaszkę, to również sama ją szyłam, z tej samej dzianiny, co czapkę. Tutorial także jest na blogu.

 • Ilona

  Czapka skończona! 🙂 Bardzo DZIĘKUJĘ za inspirację:) wszystko jest bardzo fajnie i jasno napisane, dopełnione zdjęciami:) częściej będę do Ciebie zaglądać:)