Kiedy ostatnio podarowałaś swojej mamie własnoręcznie zrobiony prezent? Większość z nas zrobiła to pewnie dawno temu, w przedszkolu albo może jeszcze w szkole podstawowej. A szkoda. Własnoręcznie zrobione prezenty mają ogromną moc, ponieważ wkładamy w nie nie tylko swoją pracę, ale także kawałek serca i duszy. Co więcej, są wieczną pamiątką, bo która mama wyrzuciłaby laurkę od swojego dziecka? Ja, co prawda, jeszcze nie dostałam laurki od mojej córeczki, ale mam nadzieję, że jeszcze wszystko przede mną. Ale jestem pewna, że nigdy jej nie wyrzucę.
Nie będę was dzisiaj zachęcać do zrobienia laurki (chociaż czemu by nie?), ale zaproponuję 5 bardzo łatwych prezentów, które możecie własnoręcznie zrobić dla swojej mamy. Oczywiście możecie je urozmaicać jak tylko chcecie, użyjcie swojej wyobraźni.
TULIPANY (tutorial i wykrój znajdziecie tutaj)
Takie tulipany są wiecznie żywe, ale nie tak tandetne jak sztuczne kwiaty. Przyznam szczerze, że uwielbiam żywe kwiaty i większość mam pewnie też, ale są one krótkotrwałe i cieszą oczy tylko przez kilka dni.
OKŁADKA (tutorial znajdzie tutaj)
Okładkę uszyłam dla siebie, ale jest to świetny pomysł również jako prezent. Może to być notatnik na jakieś zapiski, możecie zrobić mały album z waszymi wspólnymi wspomnieniami, albo po prostu podarować samą okładkę, np. na książkę.
PODUCHA SERCE (tutorial znajdziecie tutaj)
Ja ją wprost uwielbiam. Jest urocza. I to chyba wystarczy. Jeśli chcecie, możecie wyhaftować na niej dowolny napis albo symbol.
PODKŁADKA POD KUBEK (tutorial znajdziecie tutaj)
Wasze mamy są wielbicielkami herbaty albo kawy? To jest to dla nich świetny prezent. Taka podkładka nie wymaga dużo pracy, a jest bardzo praktycznym, a zarazem ładnym prezentem, który może towarzyszyć waszej mamie każdego dnia. jak w przypadku poduchy, możecie wyszyć na niej, co tylko chcecie albo ozdobi ja w dowolny sposób.
SERDUSZKO
Może posłużyć jako breloczek, ozdoba do doniczkowego kwiatka, czy ozdobna zawieszka. Możecie również zrobić kilka takich serduszek i uformować z nich bukiecik. Możliwości jest naprawdę wiele.
Co nam będzie potrzebne?
- kawałek włóczki
- szydełko (o rozmiarze mniejszym, niż sugerowany na włóczce)
- wypełnienie lub wata
- patyczek
- kawałek tasiemki
Sposób wykonania:
Wykonujemy magiczne kółko.
- okrążenie: 1 oczko łańcuszka (co utworzy nam 1 półsłupek), 7 półsłupków w magiczne kółko (łącznie 8 półsłupków); znacznikiem zaznaczamy ostatnie oczko (postępujemy tak w każdym kolejnym okrążeniu)
- okrążenie: 2 półsłupki w każdym oczku (łącznie 16 półsłupków)
- okrążenie: 2 półsłupki w 1 oczko, 1 półsłupek w kolejne oczko (powtarzamy do końca okrążenia) (łącznie 24 półsłupki)
- – 7. okrążenie: 1 półsłupek w każdym oczku
Zakańczamy oczkiem ścisłym.
Następnie wykonujemy drugi tak sam element, z tym że nie będziemy zakańczać go oczkiem ścisłym, a pozostała część włóczki posłuży nam do połączenia obu elementów.
Pozostawiamy szydełko w dopiero co skończonym elemencie i wbijamy je w pierwsze oczko za oczkiem ścisłym i w pierwszym elemencie. Robimy półsłupek.
Kontynuujemy poprzez robienie półsłupków w każdym oczku pierwszego elementu, ale zostawiamy trzy ostatnie oczka pierwszego elementu nieprzerobione. Następnie łączymy nasze dwa elementy, wbijamy szydełko w 4 oczko (licząc od ostatniego oczka drugiego elementu) i półsłupkiem łączymy oba elementy. W ten sposób powstanie nam dziura, w której każdy element będzie miał 3 nieprzerobione oczka. Jeśli potrzebujecie bardziej szczegółowej instrukcji, zobaczcie tutaj.
Kontynuujemy poprzez robienie półsłupków w każdym oczku, aż dotrzemy do miejsca pierwszego łączenia. W ten sposób zakończymy 1. okrążenie.
W każdym kolejnym okrążeniu będziemy zmniejszać robótkę, poprzez odjęcie 4 oczek (po 2 w jednym elemencie). Oczka odejmujemy blisko zewnętrznych brzegów.
Gdy wykonamy 1-2 okrążenia, po lewej stronie zszywamy dziurę pomiędzy dwoma elementami (jak to zrobić zobaczcie tutaj). Przeciągamy dwa wystające końce włóczki do wewnątrz.
Kontynuujemy okrążenia, aż do momentu, gdy otwór będzie jak najmniejszy, ale zarazem wystarczająco duży, aby wypchać nasze serduszko. Wypychamy je wypełnieniem do poduszek/maskotek albo watą.
Następnie kontynuujemy okrążenia, ciągle zmniejszając, aż do powstania stożka. Koniec włóczki wciągamy do środka.
A wy co ofiarujecie swoim mamom, oczywiście oprócz uśmiechu i miłości?




Pingback: Kartka na Dzień Matki - Tutorial - amelushka.pl()